Plánujete novostavbu a musíte přistoupit k demolici starého objektu? Pak pro Vás máme několik tipů, jak ušetřit!

Zajímavých pozemků, které jsou vhodné ke stavbě nové nemovitosti, ubývá každým dnem a je stále častější přistoupit k demolici objektu, který stojí na vhodné parcele. Je však třeba počítat s tím nutnými povoleními, které jsou potřeba k tomu, aby jste demoliční práce mohli zahájit.

Demolice domu a odstranění staré zastavby je zakotveno v § 128 Stavebního zákona. S formulářem, který musíte předložit, úřad také požaduje technický popis demolice a stav objektu, který chcete strhnout. Stejně tak musíte mít patrnou budoucí úpravu terénu, stanovisko z odboru životního prostředí z hlediska odpadů.

Než začnete s jakýmikoliv pracemi, tak si pro jistotu zajděte poradit na úřad. Zde se dozvíte všechny informace a náležitosti, které musíte doložit, aby se Vám dostalo kladného vyrozumění. Pokud plánujete i novostavbu, tak využijte služeb projekční kanceláře. Vždy je vhodnější mít kompletní dokumentaci o celém projektu. Můžete se také vyvarovat chyb při demolici (například je možné použít i základy ze staré zástavby).

O ceně samotné demolice rozhoduje několik faktorů. Jedním z nich je samozřejmě velikost likvidované nemovitosti. Předpokládáme však, že si nevybíráte parcelu s podle toho, jak rozsáhlá bude demolice původního objektu, ale kvůli tomu, jak se Vám jeví vhodná samotná lokalita. Takže velikost likvidované nemovitosti nejste schopni natolik ovlivnit.

Stejně tak výslednou částku ovlivní to, jestli původní stavba obsahovala azbest. V mnoha starších objektech se nezřídka kdy setkáte s azbestem. Ať už se jedná o protipožární podložky na půdách, nástavce na komínech atd. Dejte si pozor také při vyřizování povolení k demolici. Pokud víte, že původní objekt obsahuje azbest, tak musíte žádat stavební úřad o další povolení. Tím se vám proces posuzování prodlouží a je nutné dokládat další stanoviska.

Dalším aspektem, který ovlivňuje cenu je vzdálenost nejbližší skládky. Pokud si vyberete firmu z okolí parcely, která vlastní vlastní recyklační dvůr a kompostárnu, tak můžete výrazně ušetřit na nákladech za odvoz suti. Stejně tak, když se demoliční firma důsledně postará o roztřízení odpadu a následnou recyklaci. Například pálené tašky, či cihly, se dají využít na antukový povrch, či vysypání cest, které se méně využívají. Cihelný recyklát je možné využít i k výrobě nového stavebního materiálu za předpokladu, že je vstupní materiál kvalitní. Tím, že demoliční firma najde opětovné využití odpadu, a prodá ho dalším zájemcům, tak Vám klesnou náklady na samotnou demolici.

Samotná cena se odhaduje velice těžko. Většinou se pohybuje mezi 200 000 – 400 000 Kč, ale berte v potaz, že se jedná o velice hrubý odhad, protože záleží na mnoha faktorech. Například musíte zohlednit podíl konstrukcí v obestavěném prostoru, přítomnost azbestu (jak jsme se zmiňovali výše), zdali se budou odstraňovat i samotné základy, či se mohou ponechat pro další využití. Stejně tak pokud Vám bude stavební firma, která bude provádět demoliční práce, zároveň zajistí novostavbu. Pak ušetříte opět nemalou část prostředků.

Doufáme, že Vám tento článek pomohl, a přejeme Vám, ať váš projekt probíhá hladce a bez prodlev.

Příspěvek byl publikován v rubrice Bydlení, Služby. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.