Rybníkářství

Rybníkářství

Jižní Čechy a rybníkářství k sobě neodmyslitelně patří. Jižní Čechy patří mezi kraje České republiky s nejhustší sítí rybníků – v okolí Třeboně, Jindřichova Hradce, Českých Budějovic a Tábora – tato území jsou většinou vyhlášena za Chráněnou krajinnou oblast. Nejen že to dotváří nádherný ráz krajiny, ale zároveň se nabízejí možnosti koupání v přírodním koupališti, sportovní rybolovy a stejně tak na podzimní výlovy. Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější výlovy patří výlov Bezdrevského rybníka a Rožmberku, které jsou doprovázeny bohatým programem a nespočtem výborných pokrmů.

V českých zemích se dle písemných záznamů začaly zakládat rybníky v 11.-12. století. Na území klášterů. V českých rybnících se nejvíce dařilo kaprům, kteří byli důležitým postním jídlem. Během dalších 2 století se rybníkářství velmi rozšířilo po celém českém panství. Postupně se zdokonalovala stavební technika a začaly se stavět soustavy rybníků místo individuálních rybníčků, které se platily ze státní kasy. Mezi historicky známé a úspěšné rybníkáře patřily Štěpánek Netolický nebo Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Krčín se zasloužil o rozšíření třeboňské rybniční soustavy. Na které rybníky se jet určitě podívat? Jděte po stopách Jakuba Krčína a najděte si ubytování v Třeboni jako jeden ze záchytných bodů – Třeboň patří mezi krásná jihočeská města, která stojí za to vidět. Vodní systémy jako například tok Zlaté stoky, Nové řeky a rybníky Svět a Rožmberk se dodnes považují za unikátní technické památky.

Rybník Svět – Třeboň

–          Rozloha 215 ha, vznikl v letech 1571-1573 – dílem Jakuba Krčína. Vznikl založením hráze v sousedství hradeb před branami města. Polohu a velikost rybníka určuje mohutná hráz, po níž vede krásná cesta ideální k procházce, lemovaná duby. K hrázi přiléhá zámecký park se Schwarzenberskou hrobkou

Rožmberk – Třeboň

–          Rozloha: 648 ha, vznikl v letech 1584-1590 – dílem Jakuba Krčína. Rožmberk je největším rybníkem v České republice a lze jej stejně jako Lipno nazývat jihočeským mořem. Hráz kolem rybníka má skoro 2,5 km a je až 10 m vysoká, porostlá starými duby. Výlov rybníka Rožmberku patří mezi velmi navštěvované a vyhledávané události.

Bezdrev – Zliv

–          Rozloha: 520 ha, produkcí ryb zaujímá první místo. Nechal jej vybudovat Vilém z Pernštejna. Bezdrev je známý převážně jako letní turistické a sportovní středisko. Nachází se kousek od Hluboké nad Vltavou, které pyšně vévodí nádherný zámek známý ne z jednoho filmu či pohádky.

Ubytování v Českých Budějovicích je dalším skvělým záchytným bodem, jak si dokonale odpočinout a vstřebat nabyté zážitky. Restaurací v Českých Budějovicích, kde se dobře najíst, je nespočet, pak už stačí rozhodnout jestli bio, indická, vietnamská nebo klasická kuchyně. Nejen historické centrum, krásné procházky kolem Vltavy nebo Malše.

Rozhodně stojí za návštěvu Český Krumlov – ubytování v Českém Krumlově je třeba zamluvit dopředu díky velkému náporu turistů. Český Krumlov leží v meandru řeky Vltavy a je oblíbeným místem nejen turistů cestujících za historií, ale i vodáků. Leží tam muzeum vltavínů, které zároveň oficiálně prodává i šperky s vltavíny, které můžou být nádherným suvenýrem z cesty za poznáním.

Ostatní rybníky, jako jsou např. Horusitský, Tisý, Záblatský, Staňkovský, patří mezi nejvyhledávanější rekreační oblasti. Pokud si toužíte zarybařit, pak rozhodně s prázdnou nepřijdete na rybníku Mrhal, Závlahy, Jaderném, Mydláku, Podevrážský, Korytník.

Když už se touláte po přírodních krásách jižních Čech nezapomeňte zavítat i na Šumavu, která je perličkou na dortu a okamžitě Vás svou pestrostí okouzlí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Cestovaní. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.