Zimní toulky krajinou jižních Čech

Toužíte v zimně  poznat nádhernou krajinu jižních Čech, zároveň se podívat na Šumavu a popř. si i trochu zalyžovat? V tom případě máte ideální příležitost, ať už je sníh nebo ne, na Šumavu můžete prakticky celoročně, pokud není vyhlášená nějaká výjimečná situace.  Sníh na sjezdovkách je třeba sledovat na web kamerách a aktuálních informacích o daném území, jestli se zde nachází čerstvě napadaný sníh, kolik cm, nebo jsou používaná sněhová děla.

Co takhle navštívit i městské dominanty jižních Čech? 

Kavárny, křivolaké uličky, zámek tyčící se nad meandrem Vltavy, romantická zakoutí, parky, cukrárny, měsťanské doby – to je synonymum pro Český Krumlov. Krumlov patří do seznamu UNESCO, proto sem přijíždí čím dál víc turistů z celého světa. Korunou Českého Krumlova je zámek s impozantní věží – prohlídky jsou umožněné do věže, interiéru zámku, sklepení. Vchod do zámku střeží 2 medvědi v příkopě. Celý Český Krumlov nabízí nejen velké množství krásných a romantických procházek, ale zároveň únikové hry, muzea, zámecké divadlo, přírodní divadlo s otáčivým hledištěm, spoustu restaurací a barů podél Vltavy. Stejně tak je v létě centrem vodáků, kteří krotí mírně divoké peřeje Vltavy.

V Českém Krumlově se nachází Muzeum vltavínů, které jako jedno z mála vypráví o vzniku vltavínů, jejich dopadu na zem a nabízí expozici dosud našlých exemlářů z různých částí jižních Čech. Díky své vyjímečné poloze patří právě jižní Čechy mezi málo z lokalit, kde se dají najít vltavíny – kameny, které na Zem docestovaly až z vesmíru a čekaly na své objevení. Z vltavínů se vyrábí šperky – naušnice s vltavínempřívěsek s vltavínem, náramky a další – vše si můžete zakoupit přímo v Muzeu vltavínů, což jedna z mála instititucic v Českém Krumlově, která garantuje pravost kamene certifikátem. Ubytování v Českém Krumlově lze nalézt na každém kroku, nespočet hotelů, penzionů, ubytování v soukromí, kempů okolo Krumlova – čím dál větší nabídka ubytovacích kapacit se přizpůsobuje stále narůstající poptávce podívat se alespoň jednou v životě do tohoto města. Pokud už Vás návštěva města omrzí a budete chtít svůj výlet okořenit přírodou, zvířaty nebo speciální podmínkou, nabízí se hned několik možností. S malými dětimi vyrazte na bizoní farmu, kde se můžet kochat majestátními zvířaty – bizoní farmanabízí zároveň ubytování na statku v soukromých apartmánech. Užijte si pravě bizoní safari a oslňte děti něčím, co jen tak  nezažijou. Dalším a velmi oblíbeným místem výleťáků je výšlat na Kleť – hora, která nese jedno z nejstarších zazanamenaných pojmenování hor v České republice. Je to místo jedinečného kruhového rozhledu. Na jejím vrcholu naleznete rozhlednu, restaurac s možností ubytování. Výšlap vede jak podélnými cestami okolo hory, stejně tak pod lanovkou nebo se rovnou nechce svézt nahoru lanovkou. Sportovní nadšenci si můžou užít novoroční výšlap, kde prvních pár, kteří dosáhnou 1.1. vrcholu získají diplom. Po úspěšném zdolání hory se vydejte směr České Budějovice – krásné město, které založil Přemysl Otakar II. nabízí spleť různých uliček, které se protínají kolem centra, kavárničky, restarace, krásné procházky kolem Vltavy a Malše, stejně jako místa k relaxu, muzea, náměstíčka, trhy. Město je velmi oblíbenou zastávkou turistů, stejně tak se tomu přizpůsobuje nabídka ubytování v Českých Budějovicích, počet zábavných podniků, restauračních zařízení. Až budete ve městě, rozhodně nezapomeňte ochutnat pravý jihočeský pikador a zajít si na luxusní jídlo s masem ze svých vlastních chodů do Naší farmy – 2 minuty chůze od náměstí! Dalším cílem Vaší cesty může být nádherná Hluboká nad Vltavou se zoolgickou zahradou nebo barokní UNESCO vesnice Holašovice.

Jižní Čechy jsou nádherné místo, kde strávit svou dovolenou. Ne jeden umělec si je oblíbil pro svá díla – až už spisovatel, hudební skladatel nebo malíř. Staly se vyhledávaným místem nejen kvůli přírodě, ale zároveň technickým památkám, své celoroční nabídce, množství rybníků, jezer, potoků, turistických a cyklistických stezek, hradů, zámků, atd.

Příspěvek byl publikován v rubrice Cestovaní. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.