Tento dům zajímavého osudu byl poprvé zpřístupněn veřejnosti jako součást Muzea města Brna 1.7.1994, ale na počátku roku 2010 byl znovu uzavřen, aby prodělal rozsáhlou pietní a důkladnou rekonstrukci.
V roce 1928 se spojili manželé Tugendhatovi s architektem Ludwigem Miesem van der Rohe, aby pro ně vytvořil moderní a pohodlné bydlení. Ten se svého úkolu zhostil tak dobře, že brněnská vila Tugendhat patří k celosvětově významným funkcionalistickým stavbám. Její jedinečnost byla oceněna v roce 2001 zápisem do listiny kulturního dědictví UNESCO. Ovšem nebyla to laciná záležitost. Jen samotná onyxová stěna oddělující pracovní prostor od obývacího už ve své době stála 200 000 Kč a celý dům i se zahradou a nábytkem přišel na 5 milionů Kč. (Průměrná cena rodinného domku tehdy byla 50 000 Kč.) Musíme však uznat, že stavba byla velmi rychlá. Od návrhu k realizaci brněnskou firmou Mořice a Artura Eislerových uplynulo něco přes rok a už se mohli Tugendhatovi v prosinci 1930 nastěhovat. (Přitom přírodní materiály na stavbu byly sváženy z celého světa.) Žili zde však jen necelých osm let a svůj dům museli opustit, díky židovskému původu jim zbývala jen emigrace.
Více se múžete dočíst v celém článku Vila Tugendhat je po rekonstrukci a bude brzy opět otevřena. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Architektura.