Rodina, která se rozrostla, opustila bydlení ve městě, ale zůstala s ním v kontaktu. Dům stavěla firma Ekostav, hotový byl za dva roky.
Akad. arch. Jaromír Špaček rozčlenil vnitřní část domu schodišťovou halou na dvě části. Zatímco jedna strana patří společenskému centru domu, v druhé části přízemí vznikla samostatná garsoniéra, která je k dispozici návštěvám, a může řešit v budoucnosti možnou potřebnou péči o seniora. V patře zase odděluje část určenou pro děti od té pro rodiče.
Členění hmoty domu zvýrazňuje už rozdílný povrch fasády. Garsoniéra a nahoře ložnice rodičů, to je omítnutá část. Společenská část s dětskými ložnicemi nad hlavou má fasádu obloženou dřevem. Bylo to přání investora, který z možných materiálů zvolil sibiřský modřín.
Jaké jsou možnosti dřevěné fasády
Největší výhodou dřevěných fasád je to, že v létě dům ochlazují a v zimě zase izolují. Dřevo je propustný materiál, takže stavbu neuzavírá, může dýchat.
Každý z materiálů, který se na našem trhu nabízí, má svoje specifikum. Některé druhy dřeva se hodí víc na nezastřešené terasy, chodníčky a zahradní plata, a jiné jsou vhodné pro zastřešené prostory či obložení. Je proto dobré zajímat se od začátku, které dřevo je nejvhodnější právě pro váš projekt.
Nejpoužívanější je na fasády v Evropě smrk, štíty se z něj dělají stovky let. Životnost bez nátěru je kolem 50 let, proto je povrchová úprava nutná. Naši předkové používali volskou krev, pak byly na řadě všelijaké karbolky a oleje, dnes máme ekologické vodou ředitelné lazury. Smrk se s většinou nátěrových hmot snáší dobře.
Více se múžete dočíst v celém článku Návštěva v nadčasovém domě. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Stavba a rekonstrukce.