Aromaterapie je cílené používání vonných výtažků z nejrůznějších druhů rostlin. Ty mají podpořit a zlepšit fyzickou kondici, harmonizovat citové a duševní stavy a navodit pocit pohody.
„Aromaterapie se dá využívat jako podpůrná léčebná metoda u mnoha nemocí a potíží, jako je například migréna, angína, viróza, rýma, problémy s krevním tlakem, záněty či revmatismus,“ vyjmenovává aromaterapeutka Adéla Zrubecká.
K aromaterapeutickým postupům patří inhalace, masáže, kožní aplikace, koupele, ale někdy i vnitřní použití.
Příroda je leckdy silnější, než by si člověk myslel. Zjednodušeně řečeno: stačí si čichnout k lahvičce s vybranou vonnou látkou – a člověku se změní život.
Ovšem ne hned, ale cíleným využíváním aromaterapeutických metod, které pracují s přírodními éterickými oleji či květovými vodami. „Čich je podle vědců jediný z pěti našich smyslů, který je napojen přímo na limbické centrum v mozku,“ dodává Adéla Zrubecká.
Tato část mozku má kromě jiného vztah k citové a náladové složce osobnosti a k paměti. Proto si také některé vůně dovedou poradit s únavou, napětím nebo dokážou zlepšit náladu.
Rýma a nachlazení
Vhodné jsou inhalace horké vody nebo Vincentky s přidanými dvěma kapkami eukalyptu či borovice. Přes hlavu si člověk přetáhne ručník a zhluboka vdechuje alespoň pět minut. Do koupele se hodí také borovicový nebo tea tree olej posilující imunitu.
Před použitím koupele je třeba čisté éterické oleje vždy smíchat s neutrálním koupelovým olejem, medem nebo tučným mlékem. Do aromalampy se hodí nakapat olej eukalyptu, tymiánu, tea tree, ravensary, jalovce či zázvoru.
Bolavé zuby
Silice hřebíčku v sobě kombinuje vlastnosti esencí napomáhajících trávení a silné antiseptické působení. Při bolestech zubů účinkuje opravdu rychle.
Stačí přiložit kousek plátna nebo gázy s kapkou této silice na bolestivý zub nebo k němu přímo přiložit několik krátce povařených hřebíčků.
Aromaterapeutický gel na čištění zubů Fytodent využívá pro péči o ústní dutinu extrakt z třezalky tečkované, lecitin či chlorofyl. Pro bělení zubů se zase hodí prášky obohacené o extrakt z lékořice, z anýzu či mentolu.
Pouze pro ženy
Šalvěj lékařská i šalvěj muškátová obsahuje silice, jejichž účinky se podobají hormonům estrogenům. Proto jsou tyto byliny doporučovány ženám po 35. roce věku, které by měly třikrát za rok vždy jeden měsíc pít denně jednu sklenici odvaru po malých doušcích.
Šalvěj má omlazující účinky na pokožku i při vnějším užití. Stačí litrem vroucí vody zalít po jednom dílu lipového květu, šalvěje a přesličky (celkem dvě lžíce směsi) a nechat hodinu vyluhovat. Přípravkem se omývá pleť nebo se výluh zmrazí a pokožka se potírá kousky ledu.
Pro lepší milování
Silice geránie harmonizuje rozmnožovací systém, doporučuje se při předmenstruačním napětí, v klimakteriu, při silné menstruaci, nebo naopak v tom případě, kdy je třeba měsíčky vyvolat.
Používá se při léčbě krvácení z dělohy, neplodnosti a nízké tvorbě ženských či mužských pohlavních hormonů. Geránie má významný vliv na nervový systém, protože je zklidňující, smyslná, obnovuje představivost a pomáhá snít.
Více se múžete dočíst v celém článku Aromaterapie: Vylečte se voňavě. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze stejné kategorie.