Flambování dodá jídlu na zajímavosti

Flambování je hra s ohněm v pravém slova smyslu. Je v tom trochu nebezpečí, jestli vám nechytnou papírové utěrky ležérně pohozené vedle sporáku, nad kterým pracujete, ale především je tu strach, jestli se použitím ohně nezničí jídlo vytvářené dlouze a s láskou. Nezničí, nebojte se.

Co vylepšit otevřeným ohněm?

Pokud jste se rozhodli flambovat, tak naše rada zní, pořiďte si flambovací pistoli. Vyhnete se tak neúspěchům. Dokud se flambovací pistole jako kukačka neuhnízdí ve vašem kredenci, nebudete mít tušení, co všechno se dá ohněm vylepšit a zkrášlit. Skutečné flambování patří mezi zručnosti vyšší gastronomie, ale klidně můžeme tento výraz používat i pro domácké dotváření povrchů potravin. Dokončit se může kůrčička hus nebo krůt podávaných na svatého Štěpána (to alespoň vaše povinná vánoční rodinná setkání dostanou nějaký zábavný prvek).

Jak flambovat? Podívejte se

V podzimních měsících chutná vše zapečené, a tak flambovací pistolí můžete rozpouštět sýr na francouzských bramborách, „šunkoflecích“ nebo zapečené brokolici. Ožehávat můžete lecjaké maso, abyste si tak připomněli krásné letní chvíle u grilu. A konečně je tady cukr, jehož přeměna na karamel je dokonalou alchymií. Crema catalana nebo crème brulée se bez závěrečného ožehu také neobejdou.

Recept na vyzkoušení

Více se múžete dočíst v celém článku Flambování dodá jídlu na zajímavosti. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Kuchyně.

Přejít nahoru