Filipínské putování

Filipínské putování

Filipínské putování – sen ze kterého se nechcete vynořit
Malapascua, Apo Island, Moalboal, Bohol,…
A jsme zase zpátky…. V hloubce pod námi se objevují první zelené ostrůvky v tyrkysově modrém moři, letadlo začíná pomalu klesat a za chvíli, po 10ti měsících od našeho minulého odletu, přistáváme opět na letišti v Manile.
Už při minulém odletu nám bylo jasné, že nejsme na Filipínách naposled, a že rozhodně musíme prozkoumat další ze spousty místních nádherných lokalit a zařadit je do nových potápěčských programů naší CK Top Dive.

Malapascua Island
Po trochu náročném několikahodinovém putování místní dopravou jsme se z hlavního města Cebu dostali až na severní cíp ostrova, odtud je to už je kousek lodí na ostrov Malapascua. V mnoha pot. průvodcích je tato lokalita neprávem opomíjena, i když v posledních letech je mezi potápěči stále oblíbenější. Její relativní odlehlost mimo běžné turistické trasy naštěstí brání jejímu zničení náporem davů turisté. Tento ostrůvek s nádhernou písečnou pláží má i bez potápění svoje jedinečné kouzlo. Působí neskutečně idilicky a klidně. Nikdo nikam nespěchá, turisté žijí v těsném sousedství s místními lidmi, hlavní pláž je lemována několika resorty, diving centry a především hospůdkami s atmosférou tak trochu připomínající egyptský Dahab před několika lety. Když se k tomu přičtou nádherné pot. lokality, tak toto místo opravdu nemá chybu. Na své si zde přijdou jak příznivci velkých ryb, tak trpěliví fotografové makro objektů. Pro mě osobně je to zatím jedna z nejlepších filipínských destinací.

Lokality:
– při pobřeží ostrova Malapascua nebo v jeho blízkosti (do 2hod. plavby) se nachází cca 25 běžně potápěných lokalit + 5vraků (mezi nimi a místní Titanic – vrak trajektu Dona Marilyn).

Monad schoal – téměř oficiálním symbolem Malapascua je žralok liščí – thresher shark. Toho najdete snad na každém suvenýru a je většinou hlavním cílem přijíždějících potápěčů. Jejich výskyt na lokalitě je téměř garantován, především při brzkých ranních ponorech. Monad schoal je podmořská hora zvedající se z hloubky 200m a žraloci vyjíždějí z hloubky až na její vrchol ve 26m, kde na ně čekají na čistící stanici potápěči. Pokud máte štěstí, můžete za ponor zahlédnout i 4-6kusů, ale stejně tak i žádného.. Občas se zde jako bonus objevují i rejnoci, siby, manty a kladivouni. Plus párek japonských turistů 

Kimud schoal – další podmořská hora poblíž Monad schoal. I zde se můžete setkat se žraloky liščími, sibami a hlavně sezónně i hejny až 50ks kladivounů. Navíc na rozdíl od Monad schoal, jehož vrchol je poměrně zničený, je vrchol Kimud schoal pokryt tvrdými korály a stěny měkkými korály. Kromě velkých ryb a paryb zde můžete najít mnoho nádherných nahožábrých mlžů, krevetek a dalších drobných breberek.

Manta point – čistící stanice mant. Nejsou zde sice tak časté jako liščí žraloci, ale přesto je šance na setkání s nimi vysoká.

Gato Island – jedna z nejkrásnějších místních lokalit, mořská rezervace s bohatou mořskou faunou i flórou: mořskými hady, koníky, nahožábrými mlži, rozedranci a ropušnicemi, útesovými žraloky, murénami, sépiemi i hejny makrel…

Lapus Lapus – typická makro lokalita s nádhernými korálovými porosty. Kromě perutýnů, ropušnic, sépií a běžných korálových ryb zde máte šanci najít spoustu druhů nahožábrých mlžíků, krevetek a porcelánových krabů.

Vrakové potápění):

Dona Marylin – filipínský Titanic. Tento 100m dlouhý trajekt zajišťující přepravu cestujících mezi Cebu a Manilou ztroskotal při tajfunu před 20ti lety. Vzhledem k velkým ztrátám na životech se jednalo o jednu z největších filipínských námořních katastrof. V současné době je už vrak, nacházející se v hloubce 18-32m, součástí mořského ekosystému. Jeho vnější části pokrývají zdravé měkké korály a poskytuje útočiště

Přejít nahoru