Pečujeme o dubnovou zahradu

I pletí však patří k zahrádkářským povinnostem, tak zatněme zuby a s chutí do toho. Čím dříve s ním budeme hotovi, tím dříve se budeme moci věnovat té pravé zahrádce.

Pro tento měsíc jsou obvyklé dešťové srážky, často doprovázené mokrým sněhem. Počasí je však vrtkavé, a tak si pro případ delšího sucha raději připravíme hadici. Rašící stromy budou potřebovat vláhu.

Aby se voda zbytečně neodpařovala, nakypříme s ohledem na kořeny půdu okolo kmenů a upravíme ji jako lavor. Vzniklý kruh můžeme vyplnit mulčovací hmotou nebo proleželým kompostem.

Přichystáme si také hnojivo, které budeme aplikovat, až se objeví květní pupeny, či v jiné fázi vegetace podle pokynů výrobce.

Z kůlny vytáhneme také zahradnické nůžky, popřípadě menší pilku, protože počátkem rašení bude třeba provést řez u bujně rostoucích jádrovin a peckovin. Úplně na konec si necháme meruňky a broskvoně, ty se řežou až ve fázi růžového poupěte nebo na začátku květu.

Mysleme také na to, že nám s hřejivými slunečními paprsky vyrazí nejenom poupata, ale i kavalerie nových škůdců, ke kterým se připojí i četné choroby. Připravíme si hlavně prostředky na ochranu proti strupovitosti a padlí, roztoči rybízovému a antraknóze. Zahrajeme si při té příležitosti na lékaře a ošetříme mrazem způsobené klejotokové rány na kmenech peckovin. Ostrým štěpařským nožem odřízneme kryjící kůru ve tvaru elipsy a obnažené místo několikrát vytřeme octem zředěným vodou v poměru 1:1. Po zaschnutí zatřeme ránu štěpařským voskem nebo bílým latexem.

Vyséváme a vysazujeme

Více se múžete dočíst v celém článku Pečujeme o dubnovou zahradu. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Zahrada.

Přejít nahoru