Elektroinstalacím v domě věnujeme vždy náležitou pozornost, neboť patří k zásadním investicím jak při stavbě, tak při rekonstrukci domu či bytu, po dokončení prací pak přicházíme denně do styku s koncovými zařízeními – vypínači. Ty musí především plnit svou funkci, ale jako všechno další vybavení v bytě podléhají i ony estetickým pravidlům. Současně jsme s nimi velmi často v těsném kontaktu, musíme je tedy vybírat tak, aby splňovaly všechny požadavky a nároky při používání. Dnešní vypínače toho také umí mnohem víc než jen rozsvítit či zhasnout světlo. Klasické jednoduché či dvojité, a dále schodišťové vypínače doplňují modely, které zvládají ovládání více světel a dalších zařízení najednou, vypínače s nastavitelnou intenzitou světla, stmívače a podobně. Ještě než však začneme vybírat konkrétní typy, je třeba rozvrhnout přesně jejich rozmístění v interiéru. Důležitá je výška, vzdálenost od dveří, přístupnost daného místa a podobně. Z praktických důvodů jsou vypínače většinou umístěny hned vedle dveří, optimální výška je přibližně 120 cm, ve starší zástavbě s vyššími dveřmi a stropy to však může být 150 cm i výše.
Pod povrchem
U vypínačů je třeba brát v potaz také krabice pro zabudování rozvodů. Běžné vypínače jsou obvykle kompletovány s nízkými krabicemi se zápustnou hloubkou 16 mm, ale vzhledem k možnému budoucímu využití či jejich modernizaci je vhodnější zvolit větší nebo univerzální krabice hluboké 30, případně 45 mm, neboť moderní vypínače, vybavené mnoha dalšími funkcemi a přídavnými zařízeními, se do mělkých krabic nevejdou. Mnoho informací poskytne také elektrikář, který by měl vykonávat všechny úkony spojené s elektroinstalací. Také poradí, jaký typ zařízení je v konkrétním případě nejvhodnější. Ideálním místem pro výběr vypínačů z hlediska funkce i designu jsou velkoobchody elektroinstalačním materiálem.
Více se múžete dočíst v celém článku Moderní vypínače: Kde, proč a jak je rozmístit. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Stavba a rekonstrukce.