Třídíte odpad, a přesto vám zbývají slupky, skořápky a další odpad z kuchyně? Případně odpad ze zahrady? To se může stát, pokud nemáte kompost. Napraví to biopopelnice.
Začněme definicí: Bioodpad je organická (v půdě rozložitelná) hmota, která v sobě váže spousty živin, které můžeme ve formě kompostu navracet do půdy.
Motto provozu biopopelnic
Mohlo by znít takto: „Bioodpad ze zahrad a domácností patří do kompostejnerů!“. To je totiž jiný název pro biopopelnici. Jak taková nádoba vypadá? Stejně jako běžná popelnice mající obsah 120 nebo 240 litrů a větrací otvory. Zaujmou ale zámkem, na který je většina uzamčených. To proto, aby tam kolemjdoucí na ulici nepřidali něco, co do biopopelnice nepatří. Klíček má nájemce kompostejneru (lze si objednat univerzální zámek, který vám přivezou s kompostejnerem, nebo využít zámek svůj) a dává do něj jen to, co tam má být – tedy zbytky rostlin ze zahrady, slupky z kuchyně a podobně. Jsou to skoro totožné věci, které se dávaly do drtičů odpadu – rozdíl ve zpracování je ovšem nebetyčný. Zatímco drtiče jsou už nějakou dobu zakázané, protože do kanalizace pouštěly nepovolené látky, kompostejner prospívá přírodě. Bioodpad totiž pak neskončí na obecné skládce, ale dostane se mu příslušného využití. Konkrétně? Bioodpad od vás odvezou ke zpracování na kompost; ten se potom použije v parcích, při rekultivacích nebo v zemědělství.
Jak to funguje například v Praze?
Pražské služby nabízejí biopopelnice pro občany i pro firmy. Jako domácnost si můžete kompostejner objednat, přivezou vám ho před dům a vyvážku pak lze objednat podle potřeby celoroční nebo jenom sezonní (v Praze je to od dubna do listopadu). Celoroční svoz je vhodný pro domácnosti, kde se produkuje bioodpad, sezonní pak třeba pro zahrádkáře nebo majitele chat se zahradou. Přes zimu pak musí majitel kompostejner uložit třeba v garáži nebo kůlně a na jaře zase připravit před dům.
Za pronájem a svoz kompostejnerů se potom platí v závislosti na velikosti nádoby a typu svozu (celoroční, nebo sezonní). A kdo má štěstí, ušetří – to když jeho obec nakoupí kompostejnery hromadně, občané si je mohou zdarma vyzvednout. Potom i jejich svážení je bezplatné.
Více se múžete dočíst v celém článku Když kompost nestačí, pomůže biopopelnice. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce 1 po korektuře.