Javor babyka (Acer campestre) je poměrně vysoký strom, který dorůstá výšky až 15 m. Většinou se s ním můžeme setkat na mezích, v remízcích, v poslední době i v městských výsadbách. Planě se často vyskytuje jako křovina. A to je i jeden z důvodů, proč si získal oblibu mezi zahrádkáři, kteří ho s úspěchem využívají jako živý plot. Málokdo ovšem ví, že jeho listy mají léčivé účinky a dá se z nich připravit chutný salát.
Ty jsou dlanitě členěné se třemi až pěti tupými laloky a výrazným žilkováním. Nápadné jsou i plody tvořící do měsíčku zkroucené křídlaté dvounažky s blanitým povrchem, které zná skoro každé dítě jako vrtulky. Tento strom se vyznačuje silným kmenem a bohatě větvenou okrouhlou korunou.
Javor babyka roste skoro po celé Evropě, jeho teritorium je však daleko širší. Můžeme se s ním setkat i v severní Africe, Malé Asii i na východ od Kavkazu. Kromě něj existuje více než stovka dřevin rodu Acer, které se vyskytují prakticky ve všech částech světa s mírným klimatem. V Kanadě se dokonce javor těší takové oblibě, že se jeho list stal národním symbolem na vlajce.
Květenství
Poměrně nenápadné zelenožluté květy na vzpřímených řídkých chocholících hroznovitého tvaru se objevují v květnu, kdy se stávají oblíbeným útočištěm včel.
Více se múžete dočíst v celém článku Javor babyka na zahradu i do salátu. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce 1 po korektuře.