Většinou dorůstá výšky mezi 20 až 50 cm a přes zimu neopadává. Nápadný je zejména svými metličkovitě větvenými výhony, které jsou hustě obrostlé vstřícnými jehlicovitě tvarovanými listy o velikosti 1 až 3 mm. Na jednotlivých větvičkách nese husté hrozny drobných zvonkovitých květů v odstínech růžové, fialové, ale i bílé barvy. Ty po zaschnutí neopadávají, takže nás i v zimním období překvapí mnoha dekorativními efekty.
Ve volné přírodě je vřes hojně rozšířen v severních částech Evropy, Asie i Ameriky, roste však i v severozápadní Africe. Je typickou rostlinou mnoha vřesovišť a rašelinišť, často se také vyskytuje na okrajích borovicových a dubových lesů s neúrodnou písčitou půdou. Jeho rod je složen z více než 500 kultivarů, které na sebe upozorňují tím, že po zemi vytvářejí souvislé koberce. Od příbuzných vřesovců je poznáme podle květu, který je u vřesu složen z pěti malých lístků, zatímco u vřesovce jen ze čtyř.
Vřes obecný
Květenství
Vřes obecný patří ke květinám pozdního léta, v našich podmínkách kvete od července do září. Plodem je nahnědlá tobolka s mnoha drobnými semínky.
Vlastnosti
Málokdo už dnes ví, že vřes je využíván i jako léčivka, zejména při onemocnění močových cest. Obsahuje třísloviny, flavonoidy, alkaloid ericolin, silici, sliz, saponiny, hořčiny, pryskyřice, kyselinu křemičitou, organické kyseliny a glykosid arbutin. Ze sušené natě a květů se připravují čaje, které mají močopudný a protizánětlivý účinek, zabraňují tvorbě ledvinových kamínků, ale také prohlubují spánek a dokážou zklidnit mysl.
Více se múžete dočíst v celém článku Vřes obecný: koberce krásy. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Zahrada.