Co dělat, aby vás elektrika nezabila?

Lidské tělo je schopné vést elektrický proud a i při měření elektrických veličin či testování elektrických obvodů může dojít ke zranění či úmrtí. Aby k těmto fatálním situacím nedocházelo, existuje řada norem a zákonných předpisů – v České republice je i laickou veřejností dobře známá tzv. padesátka, tedy vyhláška č. 50/1978 Sb. o odborné způsobilosti v elektrotechnice. Ne každý ale samozřejmě všechna zákonná ustanovení zná a dokáže je v praxi uplatňovat, mnohé z těchto ustanovení je ovšem možné převést na srozumitelné rady. A o jaké rady jde?

Rada první

Je-li to jen trochu možné, měla by veškerá práce probíhat na odpojeném obvodu/zařízení. Naneštěstí ne u všech obvodů „tvářících se“ jako odpojených od sítě tomu skutečně tak je. Někdy jde o chybu v zapojení (například vypínač nepřeruší fázi), někdy v chybné lidské úvaze (například vypnutí hlavního jističe v bytě nevypne obvod centrálního větrání). Není-li možné zjistit, zda je daný obvod „živý“, je k němu nezbytné přistupovat tak, jako kdyby odpojený nebyl.

Rada druhá

Velmi důležitým preventivním opatřením je výběr kvalitního a pro účel použití vhodného měřícího/testovacího přístroje. Na trhu je k dispozici velké množství přístrojů všech možných značek, zásadní je však několik parametrů, které v mezních situacích mohou zabránit poškození zdraví či majetku. Na konkrétním přístroji se nevyplácí šetřit a naprostým tabu by měl být nákup na tržnici nebo od neprověřených dodavatelů.

Kategorie – Vždy je vhodné vybrat si pro práci takový přístroj, jehož kategorie a maximální rozsahy jsou vyšší, než které by při měření mohly přijít do úvahy. Rozumnou a nejčastěji aplikovanou volbou jsou přístroje pro 1000 či 600 voltů v kategorii CAT III nebo pro 600 voltů v kategorii CAT IV.

Při výbeřu měřících přístrojů je třeba dbát i na bezpečnostní parametry dodávaného vybavení, jako jsou například měřící kabely.

Autor: Fluke

Certifikace – Důležité je, zda přístroj prošel testováním nezávislých zkušebních laboratoří, například UL v USA a VDE či TÜV v Evropě. Tím je zaručeno, že měřené hodnoty budou odpovídat skutečnosti. Příslušné symboly laboratoří i označení dvojité izolace bývají uvedeny na zadní straně přístroje.

Ochrana proti vlastní destrukci – K dispozici by měla být vnitřní ochrana proti poškození způsobenému nesprávným připojením/použitím přístroje, součástí musí být také odpovídající pojistka. V neposlední řadě je nezbytné, aby skutečné vlastnosti a hodnoty přístroje odpovídaly technické specifikaci uvedené v dokumentaci/návodu k obsluze.

Příslušenství – Kvalitní by měly být také měřící kabely, žádoucí je jejich vybavení krytými konektory a dvojitou izolací při minimální délce nekrytých vodičů, protiskluzové provedení a certifikace pro stejnou či vyšší kategorii, než je kategorie přístroje.

Odolnost – Měřící přístroj by měl sloužit jako nástroj a jeho odolnost proti pádům zajišťuje vyšší bezpečnost i pro danou osobu. Veškerá pozornost uživatele se tak může zaměřit na bezpečnost proti úrazu elektrickým proudem a bez obav, že se měřící přístroj poškrábe nebo rozbije.

Rada třetí

S výběrem vhodného pracovního nástroje úzce souvisí i výběr vhodných ochranných pomůcek. V maximální míře by měly využívány izolované pomocné nástroje, bezpečnostní brýle/obličejový štít a izolované rukavice. Při práci by měly být z těla odstraněny hodinky, šperky či jiné potenciálně vodivé předměty. Vhodná pracovní výbava zahrnuje i dostatečně izolovanou podložku a ohnivzdorných oděv – úrazy způsobené elektřinou jsou často v důsledku vzplanutí oblečení.

Rada čtvrtá

Více se múžete dočíst v celém článku Co dělat, aby vás elektrika nezabila?. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Stavba a rekonstrukce.

Přejít nahoru