Chátrající památky: Hnojník
Historie zámku v Hnojníku
V okrese Frýdek-Místek, 8 km za Českým Těšínem se rozkládá v malebné krajině se siluetou Těšínských Beskyd obec Hnojník, která získala své jméno snad podle bažinaté půdy s hnijícími rostlinami. V záznamech vratislavského biskupství se poprvé připomíná k roku 1305. Původně zde stávala opevněná tvrz jakéhosi Staška z Hnojníku.
V polovině 16. století vlastnil toto panské sídlo Václav Pelhřim z Třanovic. Stal se hejtmanem knížectví těšínského a chtěl nepříliš výstavnou tvrz pozvednout na reprezentativnější bydlení. Z historických dokumentů se však dozvídáme až o přestavbě z roku 1736, kdy nechal z objektu vybudovat Karel Václav Bees z Chrostiny barokní zámek, ten byl posléze přestavěn empírově vídeňským architektem Josefem Körnhäuselem. A v roce 1897 došlo k další úpravě sídla a o jeho zvýšení o jedno patro. Pod tuto rekonstrukci se podepsal těšínský architekt Ludvík Kametz.
Tak vznikla současná podoba zámku ve stylu rakouského barokního empíru. Po smrti Vilemíny Beesové v roce 1936 se poslední šlechtický majitel zdržoval ve Vídni nebo v Moravské Ostravě a zámek přestal být používán. Za války sídlo převzal do správy Němec H. Klingermann z Berlína, ten tu žil až do roku 1945. V posledním roce války se zde usadilo také německé vojenské velitelství.
O dalších památkách, které volají po záchraně, se dočtete:
- Chátrající památky: Mlýn, nad nímž i památkáři zlomili hůl
- Chátrající památky: Bude z nádraží Vyšehrad obchoďák?
Zkáza parku
Původní barokní zámecký park byl založen nejspíše kolem poloviny 18. století a v první polovině 19. století byl rozšířen o krajinářskou část. Krása upravené přírody byla doplněna zahradními plastikami v první polovině 19. století, celkový dojem umocňovaly i dekorativní venkovní vázy a pískovcový jehlancový obelisk, zakončený koulí. Vzácné sochy ani další plastiky v zámku už nenajdeme, byly demontovány z podstavců a pravděpodobně dobře zpeněženy. Neupravený park se změnil v zplanělou pustinu.
Osudy sídla ve 20. století
Více se múžete dočíst v celém článku Chátrající památky: Hnojník, zámek na odstřel. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Architektura.