Temné výstřednosti Tima Burtona

Co mají všechna Burtonova díla společného? Jednoznačně hrůznou podivnost a bizarnost spojenou s výstřední romantikou. Ostatně přesně takový je i jeho životní příběh.

Režisér Tim Burton

Foto: Krausmagazin.cz

 

Už od mládí byl odbornou obcí označován za filmového vizionáře. Dětství trávil sledováním hororů a hraním si na místním hřbitově. Nevšední talent pak rozvíjel na prestižním kalifornském Institute of the Arts, kde si ho všimlo studio Walta Disneyho. Přestože mohl po čase monotónního překreslování postaviček natočit dva vlastní animované filmy, k jejich uvedení nedošlo. Prý se ony hrůznosti vymykaly disneyovskému standardu.

Většího pochopení se Burtonovi naštěstí dostalo od studia Warner Bros, které mu umožnilo realizovat první celovečerní film Pee-Weeho velké dobrodružství. Zajistil Burtonovi raketový start kariéry, následovaly kasovní trháky počínaje Střihorukým Edwardem, přes Batmana, Alenku v říši divů či Karlíka a továrnu na čokoládu až po nekro-romantický příběh Mrtvé nevěsty. Výstava, kterou zahájil sám režisér s partnerkou, herečkou Helen Bonham Carter, zachycuje retrospektivu jeho tvorby od prvních nákresů ve školním zápisníku přes hrůzné bytůstky prapodivných parametrů až po celovečerní snímky.

Na výstavě byly k vidění filmové artefakty: nůžky Střihorukého Edwarda, Batmanova maska nebo pitoreskní kulisy k animovaným filmům. Součástí výstavy jsou projekce nejen Burtonových filmů, ale i snímků, které ho při tvorbě inspirovaly.

Více se múžete dočíst v celém článku Temné výstřednosti Tima Burtona. Nezabudněte si také pročíst ostatní články našeho magazínu.

Přejít nahoru