Beton: Elegán s drsnou tváří

Zkuste před svým architektem říci slovo „beton“ a uvidíte, jak tvůrci vašeho domu zasvítí v očích jiskry. Architekti prostě mají beton takříkajíc v krvi. Ale není to jen povrchní okouzlení, beton opravdu nabízí pro oblast architektury a stavebnictví řadu výhod a zajímavých řešení. Když v 19. století představil francouzský inženýr François Hennebique svůj Béton Armé čili předchůdce moderních železobetonových prvků, asi ani on sám nečekal, jakou revoluci rozpoutá.

Drátky kontra pruty

Beton je silikátová směs obsahující kamenivo, cement, vodu a dále několik přísad nebo příměsí. S nimi je velmi snadné upravovat konečné vlastnosti betonu, ale i jeho chování během důležitého dozrávání. V prvních 4 týdnech po uložení na stavbě totiž probíhá intenzivně proces hydratace, při kterém beton tuhne a následně tvrdne, čímž získává požadovanou pevnost.

Ta patří mezi jedny ze silných zbraní betonu – pevnosti betonu v tlaku se vyrovná jen málo stavebních materiálů. S pevností v tahu je to horší, proto se betonové konstrukce doplňují na straně tažených vláken (v místě tahového namáhání) ocelovou výztuží; odtud název železobeton.

Trend přeje drátkobetonu, klasicky vyztužovaný beton pomocí ocelových prutů ustupuje do pozadí. Drobná rozptýlená výztuž je výhodnější především pro snazší a rychlejší realizaci. Nemusíme kontrolovat uložení ocelových drátů, nehrozí riziko výměny profilů za menší atd. Rozptýlení výztuže navíc zvyšuje odolnost betonových prvků i v choulostivých krajích. Drobná ocelová vlákna snižují rovněž riziko karbonatace betonu.

Je přizpůsobivý

Autor: Thinkstockphotos.com

Beton dovoluje realizovat konstrukce poměrně velkých rozponů a libovolných tvarů, nejsme limitováni modulovými rozměry nebo nosnými prvky malých rozměrů. Proto není problém realizovat rozlehlé stropní konstrukce či velkorysé konzoly. Stačí si prolistovat ročenky architektury či encyklopedie přelomových děl – minimálně polovina domů bude právě z betonu.

Více se múžete dočíst v celém článku Beton: Elegán s drsnou tváří. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Stavba a rekonstrukce.

Přejít nahoru