Slavné stavby: Benešova vila, jihočeská perla (IV)

Je nutné dodat, že obnovu vila potřebovala jako sůl. Hana Benešová se věnovala jen nejnutnější údržbě, bylo tu elektrické vedení odpovídající ještě předválečné éře, topení vyhovovalo jen letnímu období, scházelo napojení na kanalizaci, opravu potřebovala i střecha. V tomto ohledu rekonstrukce bývalému sídlu prezidenta Beneše pomohla.

Vítejte v hotelu Sezimovo Ústí

Interiér však doznal změn a byl podřízen soudružskému vkusu 70. let. Architekti realizovali nápady, které jste v té době mohli spatřit například na československé ambasádě v Indii, v Londýně, nebo v Moskvě. Namísto odlehčeného a vzdušného prostoru, adekvátního nábytku a sladění se starým historickým nábytkem a výzdobou sem vtrhl těžký dubový styl tehdejších ředitelen a komunistických sekretariátů. Velký vliv měla i skutečnost, že jedním z architektů vily byl autor pražského hotelu InterContinental – rukopis hotelového interiéru byl ve vile dobře čitelný.

O OSUDECH SLAVNÉ BENEŠOVY VILY SE VÍCE DOZVÍTE ZDE:

Část vybavení byla naštěstí uschována v depozitáři táborského muzea a mohla se po rekonstrukci v roce 2001 do vily opět vrátit. Pozoruhodné je nahlédnout do seznamu mobiliáře, který prošel v roce 1975 rukama znalců z Národní galerie. Hodnota movitého majetku byla oceněna na 540 120 Kč, o 13 let později byla ale navýšena na 1,5 milionu korun. Neubráníte se však úsměvu nad některými položkami. Pracovní stůl prezidenta – 250 Kč. Úmrtní kovová postel 60 Kč. Originál rytina Václava Hollara ze 17. století – 1200 Kč. Nehrající rádio zn. Telefunken – bezcenné. Když v 90. letech byl mobiliář kvůli pojištění na výstavě opět oceněn, zvýšily se cifry v mnoha případech až stonásobně.

Okenice proti odposlechům

Více se múžete dočíst v celém článku Slavné stavby: Benešova vila, jihočeská perla (IV). Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Architektura.

Přejít nahoru