Zavařujeme: šťávy, mošty a sirupy

Pařené ovocné šťávy

Na pařené ovocné šťávy potřebujeme speciální hrnec. (Dříve se k nám dovážel z NDR, byl velmi oblíbený, a tak se najde v nejedné domácnosti.)

Lze si však takový hrnec zhotovit improvizací, ale je to poměrně složité a doporučuji jen šikovným kuchařkám a kuchařům s vášní pro něco neobvyklého v kuchyni, s dostatkem trpělivosti a šikovnosti.

Na dno vysokého velkého hrnce – nejlépe zavařovacího, vložíme děrovanou vložku a nalijeme vodu do výše asi 10 cm, na vložku postavíme smaltovaný hrnec nebo hrnec z materiálu, který je vhodný na vaření zeleniny či ovoce (neznehodnocuje obsah vitaminů), do něj totiž bude stékat pařená šťáva. Na hrnec přivážeme pevně dva čtverce čistého plátna tak, aby spodní byl prověšenější. Plátno musí udržet váhu ovoce. Omyté ovoce prosypeme cukrem a nasypeme na vrchní plátno, celý hrnec přikryjeme alobalem nebo pergamenovým papírem a uzavřeme pokličkou. Pokud používáme zavařovací hrnec, tak otvor pro teploměr uzavřeme zátkou. Připravený hrnec postavíme na plotnu, když vodu uvedeme do varu, tak přívod tepla stáhneme a ovoce na nižší teplotě zvolna paříme. Doba paření závisí na druhu ovoce – měkké, jako jsou například jahody, maliny, borůvky atd., asi 40-45 minut, třešně, višně, blumy, ryngle atd. 75 minut, ostatní ovoce přibližně 60 minut.

NAŠE ČLÁNKY NA TÉMA ZAVAŘOVÁNÍ:

  • Rychlokvašky – dva návody na výrobu
  • Klasické zavařované okurky. Jak na to?
  • Univerzální návod na zavařování
  • Zavařujeme džemy a marmelády
  • Zavařujeme višně a jak udělat višňovku

Když paření ukončíme, odstraníme alobal nebo pergamenový papír, opatrně odvážeme plátěné čtverce s ovocem a vyjmeme nádobu s horkou šťávou.

Hotový výrobek naléváme do vyvařených láhví, které postupně vyjímáme z horké vody, aby teplotní rozdíl mezi šťávou a láhvemi byl co nejmenší. Láhve uzavíráme korkovými zátkami vypařenými na 80 °C, ty po uzavření seřízneme na úroveň výšky hrdla a zalijeme rozpuštěným parafínem nebo pečetním voskem. Láhve pak pokládáme na složenou deku, aby chladnutí bylo pozvolné.

Uskladňujeme ve spíži či ve sklepě nejlépe vleže.
Z 5 kg ovoce získáme podle šťavnatosti ovoce 2,5 až 3,5 l šťávy.

Více se múžete dočíst v celém článku Zavařujeme: šťávy, mošty a sirupy. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Zahrada.

Přejít nahoru