Klobouk
Nejdůležitější částí plodnice houby je klobouk. Na spodní straně nese plodnou vrstvu, ve které se tvoří výtrusy. Tvar klobouku se během vývoje plodnice mění. S pokračujícím rozevíráním vznikají například z původně polokulovitých klobouků do šířky vyklenuté tvary. Ve stáří je klobouk mnoha druhů plochý nebo miskovitý. Pokud jsou klobouky už v mládí ploché, v dospělosti pak mají nálevkovitý tvar. Z kuželovitých se vyvíjejí tvary s výrazným hrbolem. V přírodě potkáte i mnohé přechodné formy.
Lupeny
Autor: Flickr – free photo
Na spodní straně klobouku lupenatých hub je velké množství tenkých lupenů, které probíhají od třeně k okraji klobouku. Patří k dalším rozpoznávacím znakům. Lupeny bývají husté i řídké. Občas jsou viditelně rozvětvené. Pokud jsou lupeny na řezu kloboukem širší než dužina na klobouku, v popisech jsou označovány jako široké. V ostatních případech jako úzké. Různí se také způsob připojení lupenů na třeň. Mezi lupeny probíhajícími od třeně až na okraj objevíte u většiny lupenatých hub početné kratší lupeny, kterým říkáme lupénky.
Barva lupenů
Může se během růstu houby měnit. Pouze u většiny čirůvkovitých hub a muchomůrek jsou lupeny až do stáří čistě bílé.
V HOUBAŘSKÉM SPECIÁLU JSME UŽ PSALI:
- Je teplo a vlhko. Houbařská sezona začíná!
- Houbařský základ: zajímavosti i pověry
- Houbařský základ: Pod kterými stromy rostou?
- Houbařský základ: kdy a kde rostou
- Houbařský základ: kde a jaké houby dnes rostou
- Houbařský atlas: hřiby
- Co všechno může vyrůst za houby na zahradě
Ostří lupenů
Hrana, která není přirostlá ke klobouku, je srovnatelná s ostřím nože. Ostří je nejčastěji hladké, ale může být i nepravidelné, vroubkované nebo pilovité.
Autor: Flickr – free photo
Více se múžete dočíst v celém článku Houbařský základ: jak rozpoznávat houby. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Zahrada.