Pergoly
Nebo nám nevyhovuje malý slunečník. Případně chceme schovat před deštěm zahradní nábytek – ne ho pořád přenášet do garáže. Anebo může za rozhodnutím stavět pergolu být dárek – sazenice trubače nebo vistárie. A ty se musí zasadit k pořádné opoře. Takže je rozhodnuto.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:
- Zelené ploty kolem nás
- Jaké houby nám rostou na zahradě
Pergola může znamenat konstrukci k opoře popínavek, stejně tak ale i altánek porostlý zelení. Ten bývá napojen na fasádu domu (vznikne jakási veranda) nebo může stát samostatně uprostřed zahrady či při zdi, která tvoří zadní stěnu. Všechny typy pergol bývají nejčastěji ze dřeva. Mají je ve výrobním programu různé firmy; stačí proměřit místo v zahradě, zvolit půdorys pergoly a můžeme začít hledat. Kdo je ale zdatný stavař a kutil, z fošen, prken a latěk si pergolu zvládne postavit sám s jedním pomocníkem.
Jen mějte na paměti, že základy pergol musí být odizolované, jinak vám odspodu shnijí. Dobré je tedy postavit nejdříve betonové patky. Jak se zakládají, jsme měli v tomto článku.
Pergola z tepaného kovu
Do klasické zahrady plné růží krásně zapadne náročná pergola z tepaného plechu. Tady není práce pro truhláře, ale pro uměleckého kováře. Když se mu podaří sladit pergolu s podobně stylovým plotem a vraty (a samozřejmě domem), může vzniknout pozoruhodný celek. Pak už jen vybrat stylový nábytek a vhodnou zeleň…
Více se múžete dočíst v celém článku Zahradní pergola má být vždy originál. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Stavba a rekonstrukce.