Léto se pomalu přehouplo v podzim, žáci a studenti se vracejí do školních lavic, teploty se pomalu srovnávají s naším biorytmem, a tak se nemusíme hrozit horka sálajícího z naší plotny. Zahrádka nás v tuto dobu totiž odměňuje za naši práci, a tak nezbývá kromě ukládání úrody ve sklepech pustit se opět do zavařování.
Bezinky – černý bez
Tato rostlina, které se tak dobře daří na okrajích lesů i na sutích či skládkách, nám nabízí své plody hned dvakrát. Nejprve v květnu trháme bělavě nažloutlé chumáče květů, abychom je usušili na léčivý čaj, který se hodí při horečkách, nachlazení či nemocích průdušek, případně z nich vyrobili šumivou limonádu lahodné chuti. Po druhé obdarovává černý bez člověka v září, kdy dozrávají jeho plody, tzv. bezinky.
RECEPTY NA PRODUKTY Z ČERNÉHO BEZU, ALE Z JEHO KVĚTŮ JSME MĚLI UŽ TADY
I když stále využíváme plody divoce rostoucích dřevin, objevují se již také zahradní kultivary. Ať už tedy máme na své zahradě opečovávaný bez černý, nebo zajdeme na sběr do lesa, můžeme se s klidem pustit do zavařování tohoto lahodného ovoce, které je však třeba před požitím tepelně upravit. Sklízíme je dobře vyzrálé s co nejmenším podílem stopek. Bezinky obsahují silice, lehce stravitelné cukry, třísloviny, organické kyseliny, hodně vitaminu C, provitamin A a cenná antokyanová barviva, proto pozor na potřísnění. Bezinková šťáva barví stejně silně jako šťáva z borůvek. Z plodů se vyrábějí kompoty, džemy, sirupy a dokonce velmi oblíbený bezinkový likér a bezinkové víno. K léčivým účelům můžeme bezinky také sušit buď v troubě, nebo v sušičce.
Bezinky působí močopudně a pomáhají především při neuralgických bolestech.
Bezinkový kompot
Nálev: na 1 l vody 60 dkg cukru a 0,2 dkg kyseliny citronové
Plody oddělíme od stopek, spaříme je ve vařící vodě a scezené vložíme do sklenic, kde je zalijeme horkým nálevem, uzavřeme a sterilujeme 20 minut při teplotě 85 °C. Bezinky můžeme také kombinovat s jinými druhy ovoce, jako jsou jablka, hrušky atd., dle chuti a fantazie.
NAŠE ČLÁNKY NA TÉMA ZAVAŘOVÁNÍ:
- Rychlokvašky – dva návody na výrobu
- Klasické zavařované okurky. Jak na to?
- Univerzální návod na zavařování
- Zavařujeme džemy a marmelády
- Zavařujeme višně a jak udělat višňovku
- Jak zavařovat a sušit meruňky
- Zavařujeme: šťávy, mošty a sirupy
- Jak zavařovat broskve a návod na bowli
- Zavařujeme: vše z malin a hrušek
- Zavařit se dá i cibule. A chutná skvěle
- Jak zavařit česnek a fazolky
- Jak konzervovat hrách, kedlubny a kukuřici
Bezinkový džem
1 kg bezinek, 60-80 dkg cukru, 1 Gelfix (pokud už rovnou nepoužijeme želírovací cukr), 0,5 dkg kyseliny citronové, špetka mleté skořice, ½ kávové lžičky mleté či strouhané citronové kůry z chemicky neošetřených plodů
Při výrobě džemu postupujeme stejně jako u jiného ovoce – rybízu, malin atd.
Bezinkový likér
Více se múžete dočíst v celém článku Podzimní zavařování: je čas na bezinky. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Zahrada.