Barokní vila Amerika
Pokud projdeme ulicí Ke Karlovu, tak si cestou všimneme nápadné barokní stavby, jde o tzv. Michnův letohrádek, zvaný vila Amerika. Na začátku 18. stol. si ho nechal postavit Jan Václav, hrabě Michna z Vacínova. Stavba letohrádku byla zadána slavnému baroknímu architektovi, věhlasnému Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi.
Vilu navrhl slavný Dientzenhofer
Kilián Ignác Dientzenhofer se narodil 1. září 1689 v Praze ve stavitelské rodině Dientzenhoferů. Jeho otcem byl významný stavitel Kryštof Dientzenhofer, jehož byl Kilián Ignác již pátým synem. Studoval jezuitské gymnázium na Malé Straně, po jeho ukončení se odebral ke studiu matematiky a filozofie na pražskou univerzitu.
Po dokončení studia pracoval u svého otce a rozvíjel jeho architektonický styl, zejména se jednalo o konstrukční racionalismus a výškové vrstvení jednopodlažních staveb. Poté odjel do zahraničí, kde pobýval převážně ve Vídni, ale ví se například i o jeho působení ve Francii.
Michnův letohrádek byl údajně jeho první stavební aktivitou, které se věnoval po návratu z ciziny. Teprve po stavbě Michnova letohrádku přišla jeho nejslavnější díla, jako například: průčelí Lorety na pražských Hradčanech, kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze, dostavba chrámu svatého Mikuláše na Malé Straně v Praze, pravoslavný chrám Cyrila a Metoděje v Resslově ulici na Novém Městě pražském, Invalidovna v pražském Karlíně nebo zámek Hrdly.
MOHLY BY VÁS ZAJÍMAT I TYTO ČLÁNKY O ARCHITEKTUŘE:
- Trmalova vila: kousek folkloru na bývalém předměstí Prahy
- Jak se žije v kontejneru? Luxusně a pohodlně!
- Chátrající památky: smutný osud Barrandova, bývalé chlouby Prahy
Zemřel jako uznávaný architekt a umělec 12. prosince 1751 v Praze. Někdy bývá označován jako architektonický virtuóz nebo jako Mozart architektury.
Více se múžete dočíst v celém článku Vila Amerika: barokní perlička na Novém Městě pražském. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Architektura.