Návštěva v malé-velké zahradě

„Postavili jsme nový dům s terasou, pozemek byl upraven jen částečně a zahradní úpravy jsme rozmyšlené neměli,“ říká majitelka zahrady. „Nastěhovali jsme se na začátku roku 2006 a první část zahrady vznikla na podzim téhož roku vpředu před domem, protože jen tam byl upravený pozemek.“ Za domem byl velmi příkrý svah, takže bylo nutné srovnat ho nejdříve navážkou zeminy. „Původně jsme ani přesně nevěděli, jak svah upravíme, uvažovali jsme i o terasách,“ pokračuje majitelka, „pak jsme se však rozhodli pro bazén a vinný sklep, nad ním je dílna s technickým zázemím a příslušenství k bazénu včetně toalety.“

Soukromí je důležité

Po urovnání svahu bylo možné začít s komplexními úpravami. „V zahradě jsem upřednostňovala stálezelené rostliny, ale přála jsem si také, aby tu vždycky něco kvetlo.“ U plotu je proto vysazen živý plot z keřů, především habrů a bříz, aby bylo na pozemku i v poměrně hustě osídleném okolí zachováno soukromí. „Celá tahle část se mi líbí, listí mění barvu a stěna je pestřejší.“

KDYŽ JSME U TĚCH NÁVŠTĚV – POJĎTE SE S NÁMI PODÍVAT TŘEBA NA:

  • Kuchyni v odstínu calvados
  • Dřevostavbu pro sedm lidí

Zahrada obklopuje celý dům – uprostřed je tráva, okolo jsou stromy a keře, a celek tak působí rozlehlejším dojmem. „Kvůli umístění domu nebylo jiné řešení možné, ale větší část zahrady je za domem, máme tak soukromí, protože z té strany je cesta a louka. Vpředu před domem a v záhonech vzadu za bazénem mám narcisy, a pravidelně dosazuji různé letničky. O květiny je tady nutné pečovat, protože je tu špatná, jílovitá a těžká půda. Proto také musím vybírat takové, kterým nevadí. Vzadu za bazénem jsou proto okrasné kadeřavé vrby, jehličnanům se tam nedaří, napodruhé jsme zkusili vysadit jedli, ale na dno jámy jsme dali kamení, aby se zvýšila propustnost, a teď se jí daří.“

Více se múžete dočíst v celém článku Návštěva v malé-velké zahradě. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Zahrada.

Přejít nahoru