Jak stavět v CHKO?

Čím to je, že se nám jakoby samozřejmě líbí poctivá „vesnická chalupa“ s duší a se vztahem k místu (mimochodem ta je v nabídkách realitních serverů hned prodaná), a naopak se rozčílíme, když vidíme na české vesnici výdobytky typizované výstavby, podnikatelského baroka nebo kanadské sruby? A když už náhodou je nějaký dům navržený odborníkem, tak mu něco chybí, nebo naopak přebývá, a stejně se do historické struktury vesnice či chráněné krajinné oblasti (CHKO) nehodí a něco, co nedokážeme popsat, ale jasně to archetypálně cítíme, nám na něm prostě vadí?

PŘEDPLAŤTE SI ČASOPIS

Pokud si chcete předplatit časopis Dům a Zahrada, můžete si jej jednoduše objednat přes internet na tomto odkazu. Roční předplatné stojí 696 Kč (58 Kč/výtisk) a navíc s předplatným získáte i speciální dárek.

Na rozdíl od našich předků, kteří stavěli domy vlastníma rukama, selským rozumem, po generace předávanými zkušenostmi a z materiálu získaných z bezprostředního okolí stavby, my dnes můžeme postavit z moderních technologií téměř cokoliv. Přesto, aby náš nový dům do původní, po mnoho generací vznikající struktury historické vesnice nebo chráněného území CHKO zapadl, měli bychom se držet několika zásad, které vychází z racionálního, prověřeného, konstrukčního a materiálového přirozeného řešení výstavby domu.

Půdorysný tvar domu a hmota domu:

NE:

  • Půdorysný tvar domu založený na čtverci
  • Dvě a více pater bez podkroví

ANO:

  • Obdélníkový půdorys hlavní hmoty domu (poměr stran min. 2:3, pokud možno větší)
  • Členitý půdorys ve tvaru L nebo T řešit vždy jako hlavní hmotu a přístavbu
  • Patro a podkroví, podkroví je vymezeno skutečnou konstrukcí krovu

Tvar střechy:

Více se múžete dočíst v celém článku Jak stavět v CHKO?. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Stavba a rekonstrukce.

Přejít nahoru