Trnka – trnitý otrhánek na krajích lesíků, polí a luk

V listopadu podzim začíná nabírat na síle a mlhavou cestičkou pomalu putuje k zimě, tehdy na trnitých keřích dozrávají a prvními mrazíky procházejí křtem mírné sladkosti modročerné kulaté plody – trnky. Když je ochutnáme, sevře nám ústa chuť trpkosti, vyčkáme-li jinovatky, ucítíme dokonce podtón skrytého cukru. Přesto je však nezavrhneme, z těchto keřů lze totiž vylepšit kompoty z mdlého ovoce, vyrobit výborné ovocné víno, sirupy či je usušit pro léčivé účely.

Zdraví prospěšné trnky

V těchto drobných modrých kuličkách najdeme jednoduché cukry, velké množství tříslovin, které vyvolávají svíravou chuť, hodně vitaminu C, karoten, vitaminy skupiny B, organické kyseliny, barviva a glykosid amygdalin – ve větším množství jedovatý, v malých dávkách však neškodný. V trnkách najdeme také minerální látky, hodně vápníku, draslíku i hořčíku.

Trnky jsou vhodné především proti průjmu, žaludečním potížím a nemocem močových cest.

Trnkové víno

2,5 kg trnek, 2 l vody, vinné kvasinky, 1,5 kg cukru rozpuštěného v 1 l vody

Zralé trnky omyjeme, dáme do hrnce a rozmačkáme kvedlačkou, pak přelijeme vařící vodou.

Pak si připravíme demižón nebo 3 – 5litrovou vypařenou láhev, do ní po vychladnutí vlijeme směs, přidáme vzklíčené vinné kvasinky a 1/3 cukerného sirupu. Vše promícháme a uzavřeme kvasnou zátkou. Za týden přidáme druhou třetinu cukerného roztoku, opět promícháme, uzavřeme a ponecháme v klidu stát týden. Poté přidáme poslední třetinu cukru svařeného s vodou. Opět necháme směs kvasit.

ČTĚTE TAKÉ:

Více se múžete dočíst v celém článku Trnka – trnitý otrhánek na krajích lesíků, polí a luk. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Zahrada.

Přejít nahoru