Tradičním nápojem na přípitek o silvestrovské půlnoci bývá šampaňské, respektive ve většině případů spíše šumivé nebo perlivé bílé víno. Šampaňským se totiž správně označuje pouze šumivé víno vypěstované ve francouzské oblasti Champagne–Ardenne, která leží asi 150 km severovýchodně od Paříže.
Bublinky ve víně vznikají druhotným kvašením po přidání kvasinek a třtinového cukru. Mezi šampaňskými se rozlišují ročníková a neročníková vína. Ročníková vznikají smísením vína z jedné či více odrůd z jedné či více vinic, ovšem ze stejného roku, zatímco neročníková vína mohou být smíchána z různých ročníků. Neročníkové šampaňské může obsahovat příměsi staré až deset let, a proto není určeno k archivaci.
Šampaňské, nebo sekt
V našich obchodech se dá častěji než se šampaňským setkat se šumivým vínem nebo sektem, tedy vínem obohaceným o bublinky, ale pocházejícím z jakékoli jiné oblasti, než je francouzská Champagne–Ardenne. Sekt se jiným pojmem označuje jako jakostní šumivé víno a od prostého šumivého vína se liší především přesně stanoveným vyšším přetlakem v láhvi. Podle obsahu cukru se šumivá vína rozdělují do sedmi kategorií, od „doux“ (sladké) přes „demi-sec“ (polosuché) a „sec“ (suché) po „brut nature“, tedy víno s méně než 4 gramy zbytkového cukru na litr. Bílé a růžové sekty by při podávání měly být vychlazeny na 5-7 °C, červené sekty o něco víc, zhruba na 8-10 °C.
Více se múžete dočíst v celém článku Novoroční přípitek: pár tipů pro vás. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Kuchyně.