Dlouhodobé sezení není pro člověka optimální, především páteř pro ně není uzpůsobena, trávení času vsedě s sebou proto může nést nejrůznější zdravotní potíže, obvykle bolesti zad, šíje a hlavy. Dlouhodobé sezení bez osvěžujícího pohybu má nepříznivý vliv i na krevní oběh, trávení či dýchání. Tyto nepříznivé jevy lze kromě pohybu eliminovat i kvalitní židlí. Kancelářská židle, na níž trávíme několik hodin denně, by měla být určitě lépe vybavena než ta, na které sedáváme pouze příležitostně.
Posezení jako v bavlnce
Každá kvalitní kancelářská židle by měla splňovat určité podmínky. Základnou by měl být pětiramenný kříž s kolečky. Ta by měla navíc odpovídat typu podlahové krytiny, aby byl pohyb po ní plynulý a nedocházelo k jejímu poničení – na tvrdou podlahu tedy patří měkká kolečka a opačně na koberec kolečka tvrdá. Židle by měla poskytovat nejen oporu v zádové a sedací části, ale sedák i opěrka zad si musí zachovávat variabilitu tak, aby sezení nebylo strnulé, ale naopak dynamické, aby židle „spolupracovala“ s tělem. Samotná zádová opěrka musí být v bederní části pevná a tvarovaná, aby při sezení opravdu podpírala záda. U nejkvalitnějších modelů lze přesně nastavit rádius prohnutí.
Sedák i opěrka zad musí být také výškově nastavitelné. U kvalitních modelů se při sezení sedák i opěrka naklápí nezávisle na sobě. Dosednutí na židli by mělo být měkké, to zajišťuje plynový píst, který je nyní již běžným vybavením na trhu dostupných kancelářských židlí. Pokud chceme opravdu pohodlnou židli, vybereme si model s takzvanou synchromechanikou – díky ní se můžeme opřít do židle bez toho, aby se automaticky zvedl i sedák. Nohy tak zůstanou uvolněné a budou se lépe prokrvovat.
Židle mohou být vybaveny i speciálním mechanismem na úpravu opěrky zad podle hmotnosti uživatele. Komfortní modely jsou také vybaveny samozřejmě i opěrkou hlavy, obvykle výškově i čelně polohovatelnou. Nastavování všech částí může být mechanické či automatické na základě odjištění a zajištění aretace. Nezbytností jsou u těchto typů židlí područky. Měly by být mírně prohnuté vzhůru, a také výškově, a případně i čelně a bočně nastavitelné. Z hlediska materiálů vypadá velmi efektně použití dřevěných leštěných opěrek v kontrastu s kovem, z něhož je konstrukce židle zhotovena.
Více se múžete dočíst v celém článku Židle do kanceláře i domácí pracovny. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Interiéry.