Bílkova vila – příklad dobře opečovávané památky

Informační cedule nás nenechá na pochybách, že jde o zajímavou kulturní památku, tzv. Bílkovu vilu, kterou si sochař a grafik František Bílek nechal postavit podle vlastního návrhu.

Významný umělec konce 19. a první poloviny 20. století navrhl nejen samotnou vilu, ale i celý její interiér, na jehož podobě se aktivně podílel. Mimo jiné si vyrobil sám i veškerý originální nábytek. V exteriérech i interiérech vily můžeme najít prvky secese, symbolismu i historismu, přesto však jde o specifický autorský výtvarný počin.

Pozoruhodný český umělec

Autor: Stanislav Šumbera

Architekt a majitel v jedné osobě František Bílek se narodil 6. listopadu 1872 v rodině koláře v Chýnově u Tábora. V Táboře vystudoval gymnázium a po jeho dokončení nastoupil na Akademii výtvarných umění v Praze, kde v letech 1887-1890 studoval malířství pod vedením profesora Maxmiliána Pirnera.

Byla mu ale zjištěna částečná barvoslepost, a proto se rozhodl zanechat malířství a začal se věnovat sochařství. Od roku 1890 studoval tento obor na Státní uměleckoprůmyslové škole, ale ještě téhož roku dosáhl stipendia ke studiu na pařížské Akademii Colarossi. Zde se seznámil s řadou významných českých umělců, jako byl Luděk Marold, Vojtěch Hynais nebo Alfons Mucha. Vytvořil tu bezpochyby zajímavá umělecká díla, která se ale vůbec nezamlouvala jeho sponzorům v Praze, a tak mu byl stipendijní pobyt ukončen.

O DALŠÍCH ČESKÝCH PAMÁTKÁCH SE DOČTETE V NAŠICH ČLÁNCÍCH:

Více se múžete dočíst v celém článku Bílkova vila – příklad dobře opečovávané památky. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Architektura.

Přejít nahoru