Rozlehlý prostor
Největší „zásluhu“ na neosobním a nevlídném výrazu relaxačního koutu má předimenzovaný a příliš rozlehlý prostor. Ani početná rodina nebo mladý aktivní pár žijící čilým společenským životem nejsou přesvědčivým důvodem tohoto megalomanského řešení. Intimitu důvěrného povídání, svěřování a vyprávění ruší několikametrová vzdálenost mezi jednotlivými solitéry. Sedací nábytek by měl rozhodně tvořit semknutější kompozici. K lepšímu dojmu by přispěly snadno přemístitelné taburety, které sezení výrazně zpříjemní a rozšíří možnosti společné relaxace.
Trapézový plech
Dalším z mnoha příčin chladného výrazu relaxačního koutu je trapézový plech tvořící sezení poněkud technicistní pozadí. Možná tvoří tzv. ztracené bednění pro litou stěnu za sedačkou a architekt se rozhodl ho v interiéru přiznat. Povrchově neupravený plech vtiskl stěně výraznou strukturu a rytmus. Přesto v kontextu působí velmi chladně, a to především kvůli velké ploše. V menším rozsahu by plech nepůsobil nijak rušivě, zde je ovšem hlavní příčinou nevlídné atmosféry. Výrazně vzorovaná tapeta nebo cementová stěrka s patinou by sezení zútulnily lépe.
Lesklá podlaha
Obrovské čtvercové prvky podlahy reagují svým měřítkem na rozlehlý prostor, čímž tuto nepříliš žádoucí charakteristiku ještě zdůrazňují. Huňatý koberec s extrémně vysokým vlasem ve své snaze zateplit studenou podlahu uspěl jen zčásti. Vysoce lesklý povrch je sice velmi elegantní, ve velké ploše ovšem působí neosobně a navozuje dojem veřejného prostoru – obchodního centra, banky nebo autosalonu. V soukromém interiéru je vhodné vysoký lesk podlahy kompenzovat bytovým textilem, přírodním dřevem a uměleckými díly, které zde bolestně chybějí!
Více se múžete dočíst v celém článku Chyby v interiéru: Sezení s ozvěnou…. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Interiéry.