Čilimník nízký (Chamaecytisus supinus L.) je skutečně malý opadavý keřík, který dorůstá výšky 50 cm, a proto najde své působiště především na skalkách nebo podél kamenných zdí. Když pro něj vybereme optimální místo, odvděčí se nám drobnými žlutými květy, které nás budou provázet prakticky celou první polovinu sezony. Vyrůstají ve svazečcích na krátkých výhonech v paždí listů jako dvoupyské, od středu purpurově žíhané kalíšky, kde větší horní pysk (pavéza) vytváří jakýsi „kšilt“ chránící pylové tyčinky. Je to typický tvar květenství motýlokvětých rostlin.
Eliptické, na konci zúžené listy porostlé drobnými chloupky jsou srostlé do trojlístku neseného krátkou stopkou. Plodem je 25 až 35 cm dlouhý chloupkatý lusk, který po dozrání zčervená.
Čilimníky náležejí k rodu stálezelených i opadavých stromů, keřů a polokeřů, který je zastoupen přibližně 30 druhy. Vyskytují se na stráních a v prosvětlených lesích do nadmořské výšky 2000 metrů. Můžeme se s nimi setkat především v Evropě, ale také na Kanárských ostrovech.
Konkrétně čilimník nízký roste ve střední a jižní Evropě, daří se mu zvlášť na vápenitých svazích přímořských oblastí, kde je silný sluneční svit. U nás na něj můžeme ve volné přírodě natrefit například v Železných horách, Podkrkonoší, předhůří Šumavy, v některých částech střední a jižní Moravy, ale též v Polabí.
Květenství
I v našich klimaticky náročnějších podmínkách kvete poměrně dlouho, od dubna až do srpna. V přímořských oblastech pak ještě déle.
Pěstování
Více se múžete dočíst v celém článku Čilimník nízký: polokeř s motýlími květy. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Encyklopedie rostlin.