Ďáblík bahenní má ďábelské účinky

Ďáblík bahenní (Calla palustris) je stálezelená vodní trvalka jak dělaná pro zahradní jezírka a rybníčky. Během léta olemuje jejich okraje až 25 cm dlouhými a z vrchu sněhově bílými kornouty, které jsou nedílným průvodcem jejího květenství. Svým tvarem připomínají toulec na šípy, podle něhož jsou také nazývány nejenom v odborné literatuře. Z jejich spodního okraje vyčnívají masité klasy ve tvaru palice a teprve na jejím povrchu se vytvářejí drobné střapaté kvítky, které jsou na podzim vystřídány matně červenými bobulemi. I když je vlastní květenství poměrně nenápadné, představují bílé toulce stočené do mírného kornoutku pro zahrádkářovo oko opravdový požitek. Ostatně, kdo měl doma ve váze nápadně podobné květy kaly, ví, o čem je řeč. V zahrádce navíc umocňují jejich vjem široké, tmavě zelené listy se srdčitým základem, které dosahují délky 20 cm.

Ve volné přírodě je ďáblík bahenní poměrně rozšířen. Můžeme se s ním setkat v severní a střední Evropě, ale též v Asii a v Severní Americe, kde roste na okrajích bažin, lesních tůní, ale i březích potoků a jezer. Patří k rodu, pod který spadá pouze jediný druh opadavých nebo stálezelených trvalek vyskytujících se v mokřinatých oblastech severní polokoule. U nás můžeme na tuto rostlinu nejčastěji natrefit třeba na Třeboňsku, Jindřichohradecku a Českomoravské vrchovině.

Květenství

V našich podmínkách kvete od května do července.

Pěstování

Ďáblík bahenní lze pěstovat jako dekorativní rostlinu v mělkých částech zahradních nádrží, kde je stojatá nebo mírně tekoucí voda. Potřebuje slunné stanoviště a bahnitou humózní půdu bez vápence. Pro usazení jsou ideální plastové košíčky, které můžeme umístit maximálně 25 cm pod hladinou. Ideální hloubka je 10 až 15 cm. Přes zimu nemusíme rostlinu vyndavat, je zcela mrazuvzdorná.

Množení

Ať už se rozhodneme pro vegetativní, nebo generativní způsob, máme velkou naději na úspěch. Oddenky ďáblíku se většinou bujně rozrůstají, takže stačí na jaře část rostliny oddělit. Ve stejnou dobu ji lze množit i řízkováním.

Semínka vysejeme na konci léta do květináčů s kyselou půdou a ponoříme je až po okraj do stojaté vody.

Zajímavosti

Více se múžete dočíst v celém článku Ďáblík bahenní má ďábelské účinky. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce 1 po korektuře.

Přejít nahoru