Dělicí prvky: Jak oddělit nerozdělitelné

Samo sebou, že kuchyň propojená s obývacím pokojem má své nesporné výhody, ale podívejme se na to i z té druhé stránky. Co když zrovna vaříme příliš aromatický pokrm a nechceme, aby vůně zahltila celý prostor, nebo část rodiny chce sledovat oblíbený film, zatímco ostatní preferují klábosení u jídelního stolu? V těchto, i dalších případech přijde vhod některý z oddělujících systémů, které každému dopřejí vlastní kout.

Úhel pohledu

Volba dělicího prvku v interiéru se odvíjí od požadavků. Chceme-li prostory oddělit jen opticky a navíc podle aktuální potřeby, pak jsou vhodné mobilní lehké zástěny. Patří sem paravány, případně můžeme využít vyšší oboustranně uspořádanou skříňku ideálně s kolečky. Japonské stěny, případně posuvné dveře mohou navíc místnosti oddělovat vůči hluku, pachům, světlu apod. Z těchto důvodů je nutné už dopředu si ujasnit funkci jednotlivých prostor a následně vybrat vhodnou variantu k rozdělení prostoru.

Paravány

Patří k základním dělicím prvkům, které se v interiéru objevují již stovky let. Výhodou je jejich skladebnost, různorodá využitelnost a rychlá i snadná přemístitelnost. Abychom ho mohli využívat co nejefektivněji, volme paraván z lehkých materiálů s co nejjednodušším systémem skládání. Konstrukce paravánu vhodného do současného moderního interiéru je ideální ze dřeva nebo hliníku, v určitých případech se hodí také ratanová nebo bambusová. K vyplnění lze použít kteroukoliv tkaninu, od běžných bavlněných látek až po satén, len. Využít ovšem můžeme také tyčky bambusu, sklo, moderní plasty, pomalovaný plech apod. Vzhledem k mobilnosti tohoto dělicího prvku se doporučuje zvolit co nejlehčí materiály.

Maximálně ohebný paraván

Na trhu najdeme také paravány vyrobené z malých částí, které jsou jednotlivě k sobě pospojovány ohebným mechanizmem. Ten umožňuje stěnu tvarovat i do oblouku, což paravány s pevným rámem doposud neumožňovaly.

Obecně platí, že materiálové i barevné provedení by mělo odpovídat charakteru interiéru, ve kterém bude používán. Napodobeniny japonských zástěn (dřevěný rám a papírová pomalovaná výplň) působí v českých interiérech přinejmenším směšně. Podobně jako kované paravány, které mají sloužit v zahradách. Jaký tedy zvolit? Použijte materiály, které jsou uplatněné v daném prostoru. Soustřeďte se zejména na barvu dřeva, skla či odstín malby na stěně, vodítkem může být i potahová látka na čalouněném nábytku. Ty zvolte pro váš paraván. Že jste takový na trhu nenašli? Jednoduchá věc, nechte ho vyrobit šikovným truhlářem.

Více se múžete dočíst v celém článku Dělicí prvky: Jak oddělit nerozdělitelné. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Interiéry.

Přejít nahoru