Encyklopedie rostlin: Fuchsie

Představte si převislé, obvykle dvoubarevné kalíšky, kde roztřepený kalich a trubka mívají jinou barvu nebo odstín než korunní lístky, z jejichž středu visí jako srdce zvonu dlouhý pestík obklopený pylovými tyčinkami. Kdybychom si k nim přimysleli maličkého kolibříka, můžeme si připadat jako v pralese. Tuto představu v nás mohou navodit i menší tmavozelené lístky kopinatého tvaru s výraznou žilnatinou, která může být u některých rostlin umocněna pomalu přecházejícím ztmavením.

K rodu Fuchsia patří přibližně stovka druhů stálezelených i opadavých stromků a keříků i několik vytrvalých bylin. Jejich domovinou jsou horské oblasti Střední a Jižní Ameriky, ale také Nový Zéland. Od 18. století se v Evropě začaly pěstovat jako okrasné rostliny a ve století následujícím se angličtí pěstitelé pustili do jejich šlechtění. Po nich „převzali štafetu“ Francouzi, Němci a zpětně i Američané. Díky jejich úsilí dnes existuje více než 8 000 odrůd a kultivarů a každým rokem se objevují další.

Kvůli přezimování se převážná část fuchsií pěstuje jako přenosné rostliny, ale existují i takové, které lze pěstovat jako trvalky ve venkovní zahrádce. Ty byly vyšlechtěny z fuchsie magellanské (Fuchsia magellanica), která je nejodolnějším druhem tohoto rodu.

Květenství

Fuchsie patří k dlouhokvetoucím rostlinám, které kvetou od začátku léta, obvykle od července až do října. Pokojové rostliny mohou rozkvétat dříve, nebo naopak pokračovat v kvetení i během pozdních měsíců.

O DALŠÍCH ROSTLINÁCH SE DOČTETE TAKÉ ZDE:

  • Encyklopedie rostlin: Zvonek karpatský
  • Encyklopedie rostlin: Třapatka lesklá

Pěstování

Více se múžete dočíst v celém článku Encyklopedie rostlin: Fuchsie. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Zahrada.

Přejít nahoru