Energetické štítky budou. Co to pro nás znamená?

Energetické štítky budov jsou jen částí této změny zákona č. 406/200 Sb. Ta už od roku 2000 upravuje možnosti hospodaření s energií, ale dosud se jen okrajově zabývala rodinnými a bytovými domy. Určovala, že všechny tyto nově postavené veřejné budovy musí mít tento energetický štítek. Tak proč je kolem toho takový povyk? Protože tato povinnost se rozšíří na všechny.

Kupujeme – prodáváme

Po 1. 1. 2013 totiž musí energetický štítek zajistit také všechny nové budovy, vlastníci budov při jejich přestavbách a při prodeji jednotlivých bytů. Již stojící a funkční budovy budou průkazy energetické náročnosti získávat postupně podle celkové energeticky vztažné plochy, a to od roku 2015 do roku 2019. Harmonogram je následující:

  1. větší než 1 500 m, a to od 1. ledna 2016,
  2. větší než 350 m, a to od 1. ledna 2017,
  3. menší než 350 m, a to od 1. ledna 2018,

V případě pronájmů částí budov, typicky tedy např. jednotlivých bytů, bude nová povinnost platit od roku 2016. Pokud vlastník bytové jednotky od stavitele či vlastníka budovy nezíská energetický průkaz, může jej nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepla za poslední tři roky.

Pojďme si to rozebrat. Každý rodinný dům či panelák se budou muset postupně energetickými štítky vybavit. Každých deset let je pak nutné tyto štítky obnovovat. Při prodeji nemovitosti, a to i části (například bytu ve Společenství vlastníků) je pak zapotřebí nejpozději při podpisu kupní smlouvy tento energetický průkaz předložit.

ZDE NAJDETE ZÁKON 406/2000 SB.

Více se múžete dočíst v celém článku Energetické štítky budou. Co to pro nás znamená?. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Peníze a právo.

Přejít nahoru