Životní energie Qi se do určité míry stále udržuje v prostoru, ve věcech, v našem těle. Můžeme si ji v tomto ohledu představit jako vzduch, který potřebujeme průběžně větrat, jinak se již stává vydýchaným a nám se špatně dýchá, jsme unavenější, bez energie, tvořivosti, radosti. Pokud přebíráme od někoho jeho kusy nábytku, věci nebo celý prostor, nejprve si ujasněme, jestli chceme s tímto člověkem sdílet jeho energii.
Cizí energie zůstává ve hmotě, a je proto velmi důležité, jaký konkrétní člověk je, jakou má povahu, jak spokojený, šťastný žije život. Pokud jde o člověka spíše negativního, hádavého, nespokojeného, určitě se raději jeho energie zbavme. Uvolníme tak kapacitu pro naši vlastní energii, naši osobní tvorbu, zkrátka víme, co si tvoříme, co sami sobě děláme.
Cizí a stará energie je tak trochu jako nechtěné dědictví, se kterým musíme nějak nakládat, a je spíše zátěží než přínosem.
Kdy nastávají vhodné okamžiky k očistě prostoru?
- Stěhujeme-li se do prostoru, ve kterém bydlel před námi někdo cizí.
- Odehraje-li se v našem životě nějaká intenzivní a nepříjemná událost nebo období (rozvod, dlouhá nemoc, úmrtí, dlouhé období konfliktů, krize…).
- Průběžná očista k udržení maximálně vitální kvality energie Qi.
- Kdykoliv, kdy si uvědomíme pocit: „potřebuji něco nového, očistu, čerstvý vzduch“.
Máme k dispozici nemalé množství metod a nástrojů, které nám na různých úrovních pomáhají pročistit stávající energii, od těch hrubších až po jemné, jemně hmotné, neviditelné, ale přesto velmi účinné. Pojďme si je projít od těch nejradikálnějších postupně k jemným, mírným.
VÍCE SE O FENG ŠUEJ DOČTETE ZDE:
Více se múžete dočíst v celém článku Harmonický domov: očista prostoru podle feng šuej (I. část). Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Interiéry.