Pokud si probereme jednotlivé měsíce postupu výstavby, možná to někomu pomůže při sestavování vlastního harmonogramu nebo plánování některých činností. Je nutné si uvědomit, že jde pouze o simulaci a každý dům se může lišit náročností na jednotlivé konstrukce a oddíly činností podle toho, zda je podsklepený, či nikoliv, zda je ve svahu apod.
1. měsíc:
- Stavba se zahajuje vytyčením odpovědným geodetem a dohodou s klientem o výškovém usazení objektu, které se zafixuje, např. na elektrokiosku.
- Provedou se zemní práce spojené se založením objektu.
- Provede se ležatá kanalizace pod objektem a uložení zemnícího pásku do základů.
- Základové pasy, základová mazanina vyztužená kari sítí.
- Na mazaninu se pokládá izolace spodní stavby. Ideální je provést mazaninu ve čtvrtek nebo pátek, takže můžeme po víkendu plynule pokračovat v práci.
- Ještě v prvním měsíci ochráníme izolaci ochranným potěrem – tím jsme v optimálním případě zakončili etapu založení objektu.
Autor: Ing Roman Brabec
2. měsíc:
- Na vyzrálý ochranný potěr izolace zahajujeme vyzdívání svislých konstrukcí (zdivo nosné obvodové a vnitřní s vodorovnými překlady).
- Po vyzdění přízemí následuje provedení stropní konstrukce. Ať se jedná o skládaný strop, nebo strop monolitický, je na něj ve druhém měsíci dostatek času.
- Doporučuji provést kontrolu vyústění kanalizace a provést případné opravy (pokud jsme špatně měřili).
3. měsíc:
- Provádí se vyzdívky svislých konstrukcí patra zakončených obvykle pozednicovým věncem, následně příčky přízemí.
- Po vyzdění veškerých obvodových stěn okamžitě bez prodlení zaměříme s dodavatelem oken veškeré otvory a objednáme výrobu prvků (obvykle dodávka 4-6 týdnů od objednání).
Autor: Ing Roman Brabec
4. měsíc:
- V tomto měsíci se dům „dostává pod střechu“, což je uzlovým cílem harmonogramu. Provádí se jednak konstrukce krovu, ale i příslušný plášť střechy (krytina, oplechování apod. včetně všech příslušných podstřešních fólií).
- Neméně důležité je uzavření objektu vnějšími výplněmi (okna a dveře).
- V patře se dokončí veškeré příčky a případné dozdívky štítů, dokončíme komínové těleso vč. nadstřešní části.
- Se střechou provádíme nejnutnější klempířské prvky (doporučení: zbytečně neinstalovat hlavně ty měděné, dlouho na stavbě nevydrží…).
- Pokud máme na domě terasy nebo balkony, provedeme z jejich celé skladby minimálně pojistné izolace (parozábrany).
- Pokud vše stihneme, můžeme na stavbu pustit první řemeslo – instalace – pro označení tras a provádění výseků.
5. měsíc:
Více se múžete dočíst v celém článku Jak se staví dům – časový harmonogram. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Stavba a rekonstrukce.