Důležité je určit si, jaká udírna bude nejvhodnější – jestli samostatná, anebo kombinovaná s grilem či zahradním krbem. Obojí lze koupit nebo nechat postavit. Stavbu náročnější udírny svěříme šikovnému kamnáři.
Pokud stolujeme pokaždé v jiném koutě zahrady, můžeme se pokaždé jinam také nastěhovat s přípravou jídla. Vyplatí se nám pořídit si mobilní kovový gril s udírnou a s vysokým komínkem. Tento stroj trochu připomínající starou lokomotivu využívá techniku uzení studeným kouřem.
ČTĚTE TAKÉ:
- Jak přírodně zaizolovat dřevostavbu
- Jak stavět v CHKO?
- Proč, kdy a jak přeměřit pozemek
table.tableizer-table {border: 1px solid #CCC; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px;} .tableizer-table td {padding: 4px; margin: 3px; border: 1px solid #ccc;}
.tableizer-table th {background-color: #8C1010; color: #FFF; font-weight: bold;}
Udí se na tři způsoby: studeným kouřem (20 °C), středním kouřem (60 – 70 °C) nebo teplým kouřem (80 – 90 °C). Čím rychleji se udí, tím rychleji je maso hotové, ale je zapotřebí jej také rychleji zkonzumovat. Ideální na uzení je bukové dřevo, habr nebo dřevo z ovocných stromů. Vysoce pryskyřičná dřeva se k uzení nehodí, hoří příliš intenzivně, rychle a dávají štiplavý kouř, který masu neprospívá. |
---|
Stavíme sami
Máme-li dost odvahy, nadšení a základní zednické zkušenosti, pustíme se do stavby udírny sami. U kamnáře můžeme nejen nakoupit vhodný materiál (třeba šamotové cihly na grily a udírny), ale také pochytat zkušenosti. Někteří stavaři-nadšenci, ale i profesionální kamnáři na svých webových stránkách uveřejňují návody na stavbu udírny svépomocí. Ke kamnáři pak zamíříme pro důležité prvky – teploměr do udírny, cihly, rošty, komínek, udírnová dvířka.
Více se múžete dočíst v celém článku Jak si postavit udírnu. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Stavba a rekonstrukce.