Každý pořádný fotograf amatér nebo profesionál má ke svému fotoaparátu připraven stativ. Ten mu slouží ke stabilizaci a zvýšení kvality fotografie, například při horších větrných podmínkách, při focení ve tmě nebo při focení expozice. U kvalitnějších stativů je pak možné naklonit horizontální tyč tak, že je stativ vhodný k focení makra.
Základní parametry stativů
Při výběru fotoaparátu se pak soustřeďte na tyto parametry, protože právě ty rozhodují o kvalitě a účelu stativu.
- Materiál
V současné době se nejvíce pro výrobu stativů používají duraly (slitiny hliníku). Stativy vyrobené z těchto materiálů jsou pevné a levné. Kvalitnější stativy jsou vyrobeny z kompozitních materiálů s uhlíkovými vlákny. Velkou jejich výhodou je nízká hmotnost, ale nevýhoda je podstatně vyšší cena. Titanové stativy patří do nejvyšší cenové skupiny, takovéto stativy jsou pevné a lehké.
- konstrukce,
Když se řekne stativ, tak si každý fotograf představí trojnožku, což je asi nejrozšířenější design. Těmto třínohým stativům s vysunovacími nohami se říká Tripody. Jejich velkou výhodou je vysoká stabilita. Druhým nejrozšířenějším typem jsou Monopody, tedy stativy pouze s jednou nohou, které mají za úkol tlumit vibrace. Jsou velmi lehké a používají se v situacích, které vyžadují vetší fyzickou zdatnost a mobilitu, například při focení na horách. Třetím typem jsou tzv. Ministativy, jsou vhodné zejména pro kompaktní fotoaparáty. Jsou malé a lehké.
- maximální výška,
- minimální výška,
- délka stativu ve složeném stavu,
- hmotnost stativu,
Hmotnost je jedna z nejdůležitějších parametrů stativu. Těžší stativ bude mít větší stabilitu, ale zase se při výletem za focením více nadřete. Je tedy vhodné zvolit tu nejlepší variantu.
- počet segmentů noh stativu,
- maximální zatížení,
- použitá stativová hlava,
- cena,
- značka.
Vlastníkům kompaktních fotoaparátů se doporučují značky stativů Tanner. Pro zrcadlovky jsou vhodné stojany značky Velbon Sherpa nebo Manfrotto.