Z průzkumů vyplývá, že na jednoho člověka připadá v domácnosti denní spotřeba vody více než 100 litrů. Tuto vodu spotřebováváme na splachování toalety, mytí nádobí, auta a prádla nebo pro zalévání zahrady. Výraznou část (téměř polovina) spotřeby pitné vody lze ale nahradit užíváním vody dešťové.
Jaký je rozdíl mezi dešťovou a pitnou vodou
V první řadě není dešťová voda, která přichází do styku se střechou, úplně čistá. Na rozdíl od vody z kohoutku tedy není pitná, ale v domácnosti ji rozhodně můžeme dobře zužitkovat.
ČTĚTE TAKÉ:
- Podzim v zahradní mechanizaci
- Uchycení pletiva na plotové sloupky
- Kam jen s tím spadaným listím…
Srážková voda je měkká, což se hodí všude tam, kde je voda ze studny nebo z městského vodovodu příliš tvrdá, nebo obsahuje vyšší podíl železa, manganu atd.
Na co můžeme dešťovou vodu využít?
Tradičně se dešťovka používá jako užitková voda pro zalévání zahrádky. V domácnosti ale může zastat mnohem více funkcí. Perfektně se hodí pro splachování toalety nebo na praní prádla. V obou těchto případech je velmi příhodná vysoká měkkost dešťové vody, která nezanáší potrubí, splachovací systém ani pračku vodním kamenem a navíc lépe rozpouští prací prostředky. Zde je patrná hned několikanásobná úspora – šetříme pitnou vodu, životní prostředí díky nižší spotřebě pracích prostředků i finance, jelikož měkká voda, která neusazuje vodní kámen, například prodlužuje životnost praček.
Bez problému můžeme dešťovou vodu využít i při úklidu. Kromě již zmiňovaného mytí aut ji můžete použít i při vytírání podlah v domě, při němž se opět spotřebovává poměrně dost vody.
Jak to udělat?
Při používání dešťové vody je možné výrazně ušetřit, bez prvotní investice se ale neobejdeme. V první řadě je nezbytné pořídit si zásobník na vodu. Tyto vodní nádrže se vyrábějí z různých materiálů (plast, ocel, beton a podobně) a lze je umístit do země nebo je ponechat na povrchu.
Více se múžete dočíst v celém článku Jak ušetříte? Využitím dešťové vody v domácnosti. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Zahrada.