Jaká řízení s úřady musíte absolvovat při stavbě domu

Na prvopočátku stojí územní řízení. V jednoduchých případech jej lze na žádost spojit s řízením stavebním – proběhne pak spojené stavební a územní řízení. Lze to udělat i bez řízení: u malých domů do 150 m² zastavěné plochy lze postupovat na ohlášení.

Inženýring

Seznam požadavků pro získání stavebního povolení si vyzvedneme na stavebním úřadu. A začneme obíhat instituce a sbírat razítka (nebo si seženeme odborníka na inženýring). Těmito požadavky jsou potvrzení, že pod naším pozemkem nevedou kabely telekomunikačních společností, řady plynových a elektrických podniků a podobně.

table.tableizer-table {border: 1px solid #CCC; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px;} .tableizer-table td {padding: 4px; margin: 3px; border: 1px solid #ccc;}
.tableizer-table th {background-color: #8C1010; color: #FFF; font-weight: bold;}

V územním řízení se rozhoduje o umístění stavby, její velikosti, hmotě, výšce a dopravním napojení. Ve stavebním řízení pak o detailech stavby – materiálech, barvách, stavebních otvorech, střeše apod.

Podle umístění pozemku je požadováno vyjádření správy povodí či lesní správy, v historicky chráněném území vyjádření odboru památkové péče. Vyjádření odboru ochrany prostředí určí, kolik pokácené zeleně je třeba po dokončení stavby nahradit. Dále je to vyjádření vodovodů a kanalizací, potvrzení o změření radonu na pozemku, údaje o projektantovi a prohlášení o vykonávání stavebního dozoru. Do podatelny městskému úřadu odneseme i projekt domu a přípojek ke stavebnímu povolení.

ČTĚTE TAKÉ:

  • Proč, kdy a jak přeměřit pozemek
  • Hlídejme si změny na katastru

Více se múžete dočíst v celém článku Jaká řízení s úřady musíte absolvovat při stavbě domu. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Peníze a právo.

Přejít nahoru