Kauza: Důl za čtyři miliony

Jméno Brandýsek pochází z německého Brandeisel, tedy menší než Brandýs, tím je patrně Brandýs nad Labem. Samotný Brandýsek byl v historii vytvořen ze tří samostatných částí, největší část se nazývala Brandýsek a ležela u dnešní železniční stanice, pravděpodobně nejstarší částí osídlení byly Olšany a ty jsou dnes s Brandýskem úplně spojeny a poslední část Holousky má pouze několik domů.

Olšany jsou zmiňovány v Hájkově kronice již roku 852. A tak se zdá, že toto místo má tisíciletou historii. Přípustíme-li, že v některých pramenech se zase uvádí jako rok vzniku obce dokonce rok 975, kdy měla být údajně založena knížetem Boleslavem II., jde o historii dokonce slavnou.

Zrod dolu Michael

Historie samotného dolu se počíná rokem 1772, kdy byly u nedalekých Vrapic objeveny zásoby černého uhlí. Postupně zde vznikaly šachty a těžba se dotkla hranic do té doby nenápadné zemědělské vesnice Brandýska.

V roce 1840 získal Antonín Vítek z Prahy povolení kutat v úžlabí vedoucím od Hnidous do Brandýska a vedle cesty z Olšan do Hnidous.

O dva roky později se začalo s hloubením dolu Michael a s výstavbou vodotěžní šachty Layer. Vznikl tak podvojný důl pojmenovaný podle c.k. horního rady Michaela Layera. Práce byla namáhavá a protáhla se až do roku 1853, protože při hloubení důlního díla se museli dělníci stále potýkat s podpovrchovou vodou. Konečně byla v roce 1855 zahájena těžba.

Popis areálu

Těžní budova šachty Michael byla zděná a na ni navazovala strojovna s dvouválcovým ležatým parním strojem. Čerpací jáma Layer byla vybavena pro pohon pump nejprve dvěma méně výkonnými parními stroji, posléze jedním výkonnějším zařízením. Dále zde byla úpravna uhlí se suchou třídičkou a uhelným prádlem se sazečkami. Na povrchu byla vystavěna destilace a pérovna, větrání dolu řídila větrná pec.

Průběh těžby

Důl Michael sloužil svému účelu jen od roku 1855 do roku 1865, poté musela být těžba zastavena kvůli množství podzemních vod, nižší kvalitě uhlí a nízké produktivitě.

Více se múžete dočíst v celém článku Kauza: Důl za čtyři miliony. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Architektura.

Přejít nahoru