Minimalismus – prostý funkční základ

Nejprve si s touto myšlenkou pohrávali sochaři a malíři, poté hudebníci a architekti a ani filmaři, designéři či spisovatelé neodolali nově působící vlně. Minimalismus se začal formovat ve Spojených státech jako reakce na abstraktní expresionismus, který do uměleckých děl přidal citové poznatky či psychické momenty člověka a ukazoval více z lidské duše než z původní funkce. S výhradami proti expresionismu přišel jako jeden z prvních Frank Stella a ukázal světu svá minimalistická díla v Museu of Modern Art v New Yorku na výstavě, která nesla název 16 Americans. Tyto obrazy oprostěné od veškerých citových projevů se zalíbily především mladým nastupujícím umělcům a nový směr se začal šířit dál a dál do světa a do dalších odvětví.

V architektuře je minimalistická tvorba snadno rozpoznatelná. Domy jsou jednoduché, nekomplikované, stavěné v pravidelných a čistých liniích. Nešetří se jen na členitosti a zdobnosti stavby, ale i na počtu druhů použitých materiálů. Vše je zkrátka zjednodušeno na prostý funkční základ tak, aby budova působila harmonicky, klidně a vyváženě a bez sebevyjádření projektanta. V interiéru se také ubíralo, a to především na materiálech, tvarech či různých detailech. Typické materiály pro minimalismus jsou beton, sklo či kov.

Klíčové role v architektuře minimalismu sehrála také inspirace japonským uměním. Evropské vody ale nejvíce zčeřili jako první funkcionalisté. Jako jeden z prvních to byl Le Corbusier, francouzský architekt, malíř a filozof, který definoval základní znaky funkcionalistické architektury. Mezi nimi je například funkčně uzpůsobitelný půdorys či volné průčelí bez konstrukčních prvků. Mezi jeho nejznámější minimalistické práce patří Vila Savoye v Paříži, kterou Le Corbusier postavil již v roce 1928. Dalším významným mezníkem v dějinách minimalismu je německý architekt českého původu Adolf Loos, který tvrdil, že ornament je zločin. Tento jeho postoj je označován jako architektonický purismus. To, že svá slova myslel vážně, ukázal například vilou F. Müllera v Praze.

Více se múžete dočíst v celém článku Minimalismus – prostý funkční základ. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Architektura.

Přejít nahoru