Nebojíte se tropických nemocí? Chyba!

Původně asijští komáři se na prahu 20. století rozšířili takřka globálně díky trhu s ojetými pneumatikami, které z Asie putovali do celého světa i s larvami komárů, zachycených v dešťové vodě. Od 80. let se Aedes albopictus, také známý jako „tygří“ komár, plošně vyskytuje v prakticky celé USA, v Mexiku, Jižní Americe, Africe, Austrálii a na Novém Zélandu. S pneumatikami se zmíněný druh komárů dostal ovšem i do Evropy. V 70. letech se poprvé objevil v Albánii, později v Itálii, Francii, Belgii, Švýcarsku, Německu, Nizozemsku, Chorvatsku a Řecku. Tropičtí komáři zde žijí v bezprostředním okolí lidských sídel a aktivní jsou 24 hodin denně. Je tedy obzvláště důležité myslet při návštěvě těchto zemí na vhodnou prevenci.

Třebaže udávaným průměrným teplotním limitem pro přežití druhu Aedes albopictus je 0 °C, zdá se, že se velmi rychle dokáže přizpůsobit i chladnějšímu podnebí a dá se předpokládat jeho čím dál častější výskyt ve střední Evropě. Dalším druhem exotického komára, který by se v Čechách mohl objevit, je Ochlerotatus japonicus japonicus, jenž byl už pozorován v Německu, cca 300 km od našich hranic. Exotickým komárem v tuzemsku již zaznamenaným je pak Anopheles hyrcanus.


Jak se chránit

Na tropické komáry jsou speciální repelenty. Ty si s sebou berte vždy, když vyrážíte na dovolenou do výrazně teplejších oblastí. Při cestování do exotických zemí by měly být povinností. Na našem trhu najdete třeba repelenty Autan Tropical, které mají účinnost osm hodin a stojí 130 korun.


Více se múžete dočíst v celém článku Nebojíte se tropických nemocí? Chyba!. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Zahrada.

Přejít nahoru