Nejčastěji se v různých zpravodajských médiích setkávám s formulací typu „firmy, které budou štítky na budovy instalovat“. To je nesmysl, štítky se nikam instalovat nebudou. Štítek je obrázek, který je součástí Průkazu energetické náročnosti budovy, na němž je vyznačeno a napsáno, jak obálka vašeho domu zadržuje či propouští teplo. Čili jak si váš dům vede na škále mezi velmi úspornou budovou (vyznačeno tmavě zeleně) a mimořádně nehospodárnou budovou (vyznačeno červeně). Kromě barevného značení je škála rozdělena do sedmi kategorií od A do G.
Novostavba průkaz podle zákona mít musí. U starých domů či bytů si jej podle vetovaného zákona bude muset majitel nechat udělat, bude-li chtít dům prodat či pronajmout. A to bude stát peníze. Třeba 3000. Když nemá k domu dokumentaci, ze které lze údaje do štítku vypočítat, bude to stát víc. Třeba 8000.
Přísnější je to u veřejných budov nad 1000 m² podlahové plochy (novostaveb či budov po rekonstrukci): jejich majitelé mají povinnost umístit průkaz na veřejně přístupném místě v budově. A tady navíc průkaz stojí více.
Takže. Pokud Poslanecká sněmovna přehlasuje prezidentovo veto, zaplatí majitelé domů peníze navíc, budou-li chtít dům prodat či pronajmout. Vydělají na tom autorizovaní auditoři, kteří mohou průkazy vyhotovovat, protože budou mít kšefty nejen z novostaveb, ale ze všech domů k prodeji či pronájmu.
ZDE NAJDETE ČLÁNEK O ENERGETICKÝCH ŠTÍTCÍCH BUDOV
Asi to bude mít pozitivní vliv na vnímání důležitosti energetických vlastností budov. Asi si kupující budou trochu vybírat domy i podle těchto vlastností uvedených na štítku. Asi se tedy budou nehospodárné domy hůře prodávat. Určitě se u toho bude podvádět. A určitě bude situace připravenější pro zavedení povinných standardů pro energetické vlastnosti budov. Ale to je vše.
Úplné bludy říkají různí experti a ekologové, kteří v různých článcích kritizují prezidenta a říkají, že se investice do štítků vrátí v úsporách za topení. Houbeles se vrátí! Štítek potřebu a spotřebu energie nesníží. Štítek je jen textové a grafické vyjádření určitých vlastností obálky domu. Investice do zateplení by se vrátit mohla, ale to je něco jiného než energetický štítek.
Více se múžete dočíst v celém článku Nepravdy a omyly kolem energetických štítků. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce 1 ke korektuře.