Šumava, přírodní fenomén, představuje jednu z nejoblíbenějších destinací pro rekreaci. Za poslední dobu vznikla kolem vodní nádrže Lipno celá řada nových apartmánů a jiných rekreačních objektů. Většinou se jedná o průměrnou výstavbu s absencí přidané hodnoty. Projekt dvojdomu od studia Sync Architecture se svým způsobem vymyká, nemá sedlovou střechu s přesahem, dřevem obložené fasády a další detaily tradiční architektury.
Pozemek o ploše téměř 15 hektarů na dohled nádrže Lipno byl předurčen k výstavbě rekreačního areálu s deseti samostatně stojícími vilami. Malá hustota a odstupové vzdálenosti vytvářejí dostatečné soukromí jednotlivých domů. Způsob zástavby zachovává krajinný charakter a působí přirozeně.
Lipenský dvojdům
Typologie dvojdomu
Zadání investora bylo specifické z hlediska budoucího využití objektu. Architekt navrhuje většinou dům přímo pro konkrétního klienta, uživatele. V tomto případě měl být dům určen k pronájmu, a to hned pro tři různé skupiny: jedna velká rodina, dvě menší rodiny dohromady nebo dvě menší rodiny každá zvlášť. Takové zadání klade velký důraz na dispoziční uspořádání. Oddělení společných a soukromých prostor přivedlo architekty k typologicky nestandardnímu řešení a tím je dvojvila. Dvojvila představuje kombinaci rodinného a řadového domu a poskytuje jak soukromí, tak zároveň možnost společného trávení volného času, což je při rozhodování, jak strávit dovolenou, jedním z důležitých faktorů.
Přirozeně svažitá topografie pozemku a přechod mezi veřejným prostorem budoucího areálu a soukromou zahradou předurčila orientaci vily směrem východ-západ. Klesající profil terénu směrem od ulice k jezeru a maximální přípustná výška zástavby v podobě dvou podlaží určila maximální podlažnost. V úrovni ulice, hlavního vstupu do domu, je viditelná pouze jednopatrová hmota domu s krytým parkovacím stáním. Nevytváří pohledovou bariéru, ale zachovává volný průhled na přehradu. V této úrovni se nachází hlavní obytná část s kuchyní a jídelnou. Přímé schodiště ústí o stupeň níže na úroveň zahrady. Toto podlaží je částečně zapuštěné do terénu a při pohledu ze zahrady hmota domu graduje do dvou podlaží.
DALŠÍ INSPIRACI Z ARCHITEKTURY NAJDETE ZDE:
- 5 nejmodernějších domů na stromech
- Netradiční architektura: mobilní hotelový pokoj
- Světová architektura: centrum pro festival fantazie
- Světová architektura: šnek nad jezerem
- Netradiční architektura: dům v oblacích
Dispoziční řešení obou domů je identické a vůči sobě zrcadlově obrácené. V úrovni zahrady je mezi ně vložen přízemní spojující krček se saunou a ochlazovnou.
Více se múžete dočíst v celém článku Netradiční architektura: výhledy na Lipno. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Architektura.