Co je to vlastně ochranné pásmo? Jedná se o jasně vymezené území, ve kterém je zakázaná jiná činnost nežli ta, pro niž je tento prostor vymezen. To v praxi znamená, že pokud na kupovaném pozemku probíhá ochranné pásmo, pak jde o zásadní omezení, které může velmi zkomplikovat nebo dokonce zcela překazit plánované stavební úpravy.
Jaká pásma existují
Můžeme se setkat hned s několika typy ochranných pásem. Obvykle jsou zřizována podél tras inženýrských a telekomunikačních sítí, podél dopravních staveb, chráněných území, v blízkosti vodních a přírodních zdrojů a v okolí kulturních památek, rezervací a památkových zón. Ochranná pásma a podmínky či zákazy, které se k nim vztahují, jsou stanoveny zákonem a odlišují se podle konkrétních typů pásem.
Jak zjistit, zda na pozemku není ochranné pásmo
Informaci o existenci ochranných pásem si můžete vyžádat na stavebním úřadě. Tam se například dozvíte, kteří dodavatelé (plynu, elektřiny, vody) jsou u konkrétního pozemku vedeni a mohli by mít na pozemku nebo v jeho těsné blízkosti své ochranné pásmo, nebo zde také zjistíte, zda pozemek nespadá třeba do ochranného pásma památkových zón.
ČTĚTE TAKÉ:
- Jaká řízení s úřady musíte absolvovat při stavbě domu
- Kde ušetřit při stavbě a kde raději nešetřit
- Nominace na Oscara za architekturu: Čertovo břemeno
Jeden příklad za všechny
Uveďme si pro lepší představu příklad, co ochranná pásma mohou znamenat. Zaměříme se na ochranné pásmo podél tras inženýrských sítí (konkrétně podél vedení elektrizační soustavy) a co vás může čekat, pokud na vámi kupovaném pozemku tento typ pásma existuje.
Více se múžete dočíst v celém článku Ochranné pásmo: na co si dát pozor před koupí nemovitosti. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Stavba a rekonstrukce.