V létě není o čerstvé plody nouze, konzumujeme je proto hojně jak v syrovém stavu, tak tepelně upravené, ovšem jestliže pijeme rádi džusy, mošty a další druhy ovocných šťáv, vyplatí se pořídit si odšťavňovač.
Různé šťávy z ovoce i ze zeleniny uplatníme v pitném režimu, neboť jsou zdrojem vitaminů, minerálů, enzymů a biologicky aktivních látek, a samozřejmě i vody. Jejich nenahraditelnou předností je čerstvost.
Důležité je také množství šťávy, které denně spotřebujeme. I zde platí všeho s mírou, pro začátek stačí jedna či dvě sklenice denně, opatrní jsme u malých dětí. Vhodné je i jejich ředění, protože tělo se musí trávení koncentrovaných šťáv přizpůsobit.
Odšťavňovače
Jejich pití má ale nesporný zdravotní přínos – kromě toho, že odstraňují únavu, a naopak nám dodají energii, detoxikují také organismus, podporují trávení a napomáhají při snižování nadváhy.
Při výběru odšťavňovače je nutné brát zřetel nejen na vzhled a cenu, důležité je, jak si poradí s vlákninou – tedy kolik ovoce zpracujeme, než bude nutné ji odstranit. Jestliže chceme pravidelně vyrábět i šťávu ze zeleniny, je nutné vybrat správný přístroj, protože ne všechny odšťavňovače si s ní poradí.
Současně pokud budeme lisovat především šťávu z citrusů, bude možná ekonomičtější a praktičtější pouze citrusovač, určený pro jejich zpracování.
Příště: Šťavnaté léto každý den – vybíráme správný odšťavňovač
Foto: autorka, Livingzone.cz, Obchdoni-dum.cz, Absolut-elektro.cz
Tipy na odšťavňovače:
Catler JE 4011
Více se múžete dočíst v celém článku Odšťavňovače: zkapalněte vitaminy. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Kuchyně.