Pád na zamrzlém chodníku? Máte nárok na odškodné!

Co dělat, abyste nespadli

Existuje jen několik rad – a co je nejhorší, všechny jsou velmi banální. Dávat si pozor, nosit boty se strukturovanou podrážkou a vyhýbat se svahům. Univerzita v americkém Milwaukee má lepší radu, doporučuje lidem, aby při došlapování na kluzký terén dávali nohy víc dopředu, a drželi tak těžiště pod sebou; většina pádů totiž nastává, když se těžiště přesune vzad. Pády dozadu jsou také bolestivější a nebezpečnější. Dělejte co nejkratší kroky, první noha by přitom měla sloužit jako průzkumník, který testuje klouzavost terénu, druhá noha by se k ní měla co nejrychleji dotahovat.

Zkuste se také vyhnout těžším zavazadlům. Překvapivě jsou horší batohy než nákupní tašky nesené v rukou. Pokud se vám změní těžiště směrem dozadu, může pád přijít mnohem snadněji, než byste věřili. Pokud budete mít volné ruce, můžete lépe „chytit balanc“. Důležité jsou také sluneční brýle. Od sněhu a ledu se světlo odráží, což znesnadňuje orientaci, a člověk tak snadno přehlédne potenciální nebezpečí před sebou.

Co dělat, když padáte

Nejčastěji poškozeným místem při zimních pádech jsou ruce a na druhém místě nohy. Proto se při pádu snažte zabránit svým reflexům, tlumit pád rukama. Jak se nám ruka dostane pod tělo, hrozí nejen vymknutí, ale bohužel často i zlomenina. Pokud se vám to podaří, hrozí vám maximálně naražený bok nebo potlučená sedací partie, zlomenina je výrazně horší variantou.

Ruce by se měly starat o citlivá a zranitelná místa. Při pádu by tedy měly chránit hlavu, případně páteř. Brada by při pádu měla být zatažena ke krku – rozhodně by neměla udeřit vší silou o chodník nebo obrubník.

Nejnebezpečnější místa

Více se múžete dočíst v celém článku Pád na zamrzlém chodníku? Máte nárok na odškodné!. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Úrazy.

Přejít nahoru