K pasivnímu domu přivedl majitele pardubické Kleopatry požadavek izolace ve formě kamenné vaty, nikoli polystyrénu. Výhodou, která hrála velkou roli při rozhodování, byla možnost vidět vnitřní konstrukci domu na vlastní oči při stavbě pasivního domu v Křeslicích. Ke konečnému „verdiktu“, který zněl – dům Kleopatra – přispělo opět počasí. Manželé zvažovali typ s rovnou střechou, ale udeřily silné deště, díky kterým se majitelka rozhodla pro dům Kleopatra se zkosenou střechou. „Navíc jsem vždy toužila po červeném domě a tato barevná varianta byla možná právě u domu Kleopatra.
Do Pardubic je totiž bílá fasáda nepraktická kvůli místní průmyslové zóně,“ dodává k výběru pasivního domu majitelka.
Manželé, se kterými v domě žije ještě mladší dcera, mají k dispozici prostor 4+kk o podlahové ploše 119 m² se třemi ložnicemi v prvním patře. Největší pokoj v domě s rozlohou 20 m² připadl dceři, naopak nejmenší slouží jako ložnice majitelů. V celém domě nejsou žádné koberce, majitelka se snažila zařídit si dům tak, aby byl na údržbu co nejméně náročný.
Návštěva pasivního domu – exteriér
Komfort světla a tepla
Z technologií, které pardubičtí manželé ve svém domě využili, jim život v domě usnadňují například vypínače světel integrované do dveřního kování. Při opouštění místnosti jde tak velmi lehce zhasnout. Na zdech domu byste nenašli vypínače – světla se zhasínají a rozsvěcují pomocí dálkového ovládání.
Majitelka domu, která má ráda teplo, si také velmi pochvaluje podlahové topení s jeho komfortně rovnoměrným rozložením tepla.
Původně neplánovaně si manželé pořídili také tepelné čerpadlo. Zvolili variantu vzduch-vzduch, která využívá anglický dvorek při jedné ze stran domu, kde čerpadlo vzduch nasává i vyfukuje. Původně se sice majitelé domnívali, že se jim jejich investice do čerpadla v jejich věku již nevrátí, ale zasáhl osud v podobě dotací Zelená úsporám.
Z DALŠÍCH NÁVŠTĚV TAKÉ VYBÍRÁME:
- Jak změnit kuchyni v typovém domě
- Velmi netradiční pojetí obývacího pokoje
- Dům s atriem jako dominantou
O další tepelný komfort v celém domě se starají také předokenní žaluzie, které do chodu uvádí tepelné čidlo umístěné na okně v obývacím pokoji, které snímá vnitřní teplotu. „Pokud vnitřní teplota přesáhne 24 stupňů, žaluzie se automaticky zatáhnou. Dochází tak k regulaci teploty uvnitř domu do ideálního stavu, aniž bychom se o to nějak starali,“ vysvětluje majitelka domu.
Vítá vás Kleopatra
Celý interiér domu působí vzdušným a designově čistým dojmem, laděným do barvy nerezu doplněného sklem. Patrná je snaha majitelky zařídit dům bezúdržbově. I proto je v přízemí praktická bílá dlažba. Prostor vstupní haly zvětšují zrcadlové dveře velké vestavěné šatní skříně. Jak tvrdí sama majitelka: „Zařízeno je to takto cíleně, aby bylo co nejméně údržby.“ Prozradila ale také, že ve vstupní hale proběhly atypické úpravy. Původně v této části domu bylo počítáno s oknem. To si ale majitelka nechala přesunout do obývacího pokoje na stěnu směřující do zahrady, aby měla na zeleň hezký v&#